28. november 1995 kell 22:00

Tartusse uued kaubamajad

Detsembri esimestel päevadel avatakse Kivilinna ostukeskus, mille rajamiseks on AS Astri & AV kulutanud ligi 19 miljonit krooni. «Ostsime LMRA pankrotitoimkonnalt varisemisohtliku Kivilinna kaupluse ja ehitasime selle põhjalikult ümber,» ütles firma tegevdirektor Jaanus Kriisk. Esimesel korrusel on 2300 ruutmeetrit ja teisel 300 ruutmeetrit pinda. Ostukeskuses avatakse suur toidupood ja paarkümmend väiksemat äri.

«Oleme suurt rõhku pannud keskuse teeninduslikule osale, siia tulevad teenustöökojad alates juuksurist kuni kingsepani ja panga filiaal,» märkis Kriisk. Ostukeskuse kõrvale rajatakse 148 kohaga parkla.

Valmimisjärgus on ka 1200 ruutmeetri suuruse müügipinnaga Kivisilla kaubamaja. Kaubamaja tegevdirektor Jan Raudsepp ütles, et teha on jäänud veel umbes kahe kuu jagu ehitustöid. «Peame juba kaubahankeläbirääkimisi, et kevadhooajal saaks kaubamaja avada,» lausus Raudsepp.

Tartu linnavolikogu otsustas eelmisel nädalal, et järgmise aasta teises kvartalis antakse 20 aastaks rendile kesklinna kaubahall ja esimeses kvartalis erastatakse tervikvarana Kauburi kaubamaja. Linnavolinikud leiavad, et munit-sipaalettevõtetena annavad müügikeskused linnale liiga vähe omanikutulu. Kauburi kaubamajal on kanda märkimisväärne võlakohustus, mis kindlasti raskendab müüki.

«Kõigepealt müüakse maha Kauburi hulgilaod Ravila tänavas ja müügist saadud rahaga vähendatakse Kauburi võlga Põhja-Eesti Panga ees,» ütles Tartu linnavalitsuse majandusnõunik Jaak Adamsoo. Tema sõnul on kavas muuta ME Kaubur aktsiaseltsiks ja erastada kaubamaja aktsiate müügi teel. «Milline praegustest töövariantidest käiku läheb, on veel vara öelda,» lisas Adamsoo. Ta väitis aga, et kesklinna kaubahalli ei anta rendile enne, kui Kaubur müüdud.

Tartu südalinna kavandatakse ka mastaapse Hansa keskuse ehitust ja kooperatiivi kaubamaja kõrvale 120 miljoni kroonise maksumusega äritsentrumi rajamist. «Kui Hansa ostukeskuse ja kaubamaja uue osa rajamise projektid ellu viiakse, võivad Tartus pakkumused nõudluse sedavõrd ületada, et kõigile kaubamajadele ei jätku ostjaid,» lausus kesklinna kaubahalli direktriss Marvi Kibe. Tema hinnangul on ülikoolilinnas juba praegu piisavalt müügikohti.

Samal arvamusel on ka Kivilinna ostukeskuse projekti taga olev Jaanus Kriisk. Kõigis Tartu linnaosades veel oma kaubamaja pole, aga koos hulgifirmadega on linn kauplustega piisavalt kaetud. Arvestada tuleb sedagi, et viimase viie aastaga on Tartu elanike arv rohkem kui 10 000 inimese võrra vähenenud ja praegu on elanikke alla 100 000.

Hetkel kuum