20. veebruar 1996 kell 22:00

Dekoltees kaelamurdvad insenerlahendused

Endise RETi metallitöötlemise tsehhist ümberehitatud ööklubi tõi projekteerijale kaasa «kaelamurdvaid» insenerlikke probleeme: kuhu kinnitada vahelae talad, kas vundament kannatab tekkivat koormust, kas ülemiseks naabriks olev autoparkla kaela ei kuku jne. «Insenerlikke nippe nõudnud meeletu koormusega vahelaed ning nende all olev talade rägastik koos kõrgtehnoloogiliste materjalide kasutamisega on saavutus igas mõttes,» võtab tehtud töö kokku Africa järel teist ööklubi projekteerinud Taavi Aunre.

Klubi ehitanud ASi Tonerek direktori Rein Saari sõnul ootamatute lahendustega projekt neid ära ei ehmatanud. «Midagi hirmkeerulist seal ei olnud,» vaatab Saari tagasi. Psüühiliselt raskeimaks momendiks peab Saari betoonpõranda valu eelset etappi, mil ruumi tungiv vesi olukorda komplitseeris.

Hulk funktsiooniderohkes ruumis näha olevaid elemente, nagu massiivsed postid keset tantsusaali jne, on saadud päranduseks endiselt tehasehoonelt. «Need tuli ära kasutada, peita või ümber teha,» rääkis Aunre projekti paratamatutest momentidest.

Industriaalse pärandi kõrval on eelkõige klaassilla näol kasutatud Eestis enneolematut, aga ka Baltimaades ning Skandinaavias sellises mahus varem esinematut materjali. Uudsete materjalide ja lahenduste kasutamine tegi Aunre sõnul problemaatiliseks nende vastavuse jälgimise normidega. «Tihti ei leitud Soome või Rootsi normistikustki vasteid, millest lähtuda,» räägib Aunre, viidates, et ümbritsevates riikides pole selline lähenemine tavaline. Nii leiti klaassilla ehitusnormid Aunre sõnul Inglismaalt.

Klubihoone välisilme pole Aunre sõnul oma lõplikku ilmet veel saanud. Ehitusjärgus oleva parkimishoone projekteerijaga ei ole seni koostööd tehtud. Küll aga on Dekoltee projekteerija ja imago kujundaja välja mõelnud klubihoone agressiivse välisilme . «Välisilme peaks vastama iroonilise ja küllalt agressiivse sisemaastikuga,» näeb Aunre vaimusilmas hoone tulevast terviklikkust.

Hetkel kuum