14. aprill 1996 kell 22:00

Lätlased tohivad Eesti vetes kalastada

Kalasõjas on vaherahu: Eesti ja Läti peaminister leppisid Vilniuses kokku, et läti kalurid tohivad kuni 1. augustini kalastada Ruhnu saare juures asuvates Eesti territoriaalvetes.

Vastavalt Tiit Vähi ja Andris ?kele kokkuleppele peavad Eesti-Läti merepiiri läbirääkimised olema selleks kuupäevaks lõpetatud ja kindel piir fikseeritud, ütles valitsuse pressiesindaja.

Peaministrid leppisid kokku, et Läti ei saada oma sõjalaevu vaidlusalusele territooriumile patrullima.

«Lepingu kohaselt ei tee Eesti piirivalve lätlastele kalapüügil takistusi ja Läti sõjalaevad ei ületa 12 miili laiust ala Ruhnu saare juures,» selgitas valitsuse pressiesindaja. «12miiline territoriaalmeri on loomulikult meie kontrolli all ja sinna võivad kuni augustini siseneda vaid Läti kalalaevad.»

«Näib, et vanad vaidlused on lõppenud ning me oleme jõudnud kokkuleppele merepiiride ja kalandusõiguste põhimõtetes Liivi lahes selleks ja järgmiseks aastaks,» ütles peaminister Tiit Vähi kokkulepet kommenteerides.

Läti kalurite lubamine Eesti territoriaalvetesse on väike plusspunkt Lätile, ütles ekspeaminister Andres Tarand. Samas pole tegu rahvusliku õnnetusega, sest räime jätkub, lausus Tarand. BNS

Hetkel kuum