9. mai 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Läti demokraatliku partei Saimnieks ja peaminister Andris ?kele erimeelsuste taga peituvad suuremate pankade ja tööstusgruppide huvid, kirjutas Rigas Balss.

Lehe sõnul tellivad valitsusjuhilt muusikat Zemes Banka ja Latvijas Unibanka, Saimnieksilt aga Parekss Banka ja teised vähem rahvuslikult meelestatud rahandus- ja tööstusstruktuurid.

Ajaleht ei välista, et paljud viimasel ajal pressis ilmunud skandaalsed artiklid on ajendatud just nende finantsgruppide kulissidetagusest võitlusest.

Kolmapäeval teravnesid ?kele ja Saimnieksi vastuolud veelgi, kui Saimnieksi esimees Ziedonis Cevers teatas, et erakond taunib põllumajandusminister Alberts Kaulsi tagandamisel kasutatud meetodeid. BNS

Lõuna-Aafrika rand langes neljapäeval 4,50 randini dollari suhtes pärast valgete juhitava rahvuspartei otsust valitsusest lahkuda 30. juunil.

Asepresidendi sõnul vajab Lõuna-Aafrika tugevat mitmeparteisüsteemi ning rahvuspartei otsus valitsusest lahkuda tähistab selle süsteemi tekke algust.

F.W. de Klerki partei lahkumine jätab Mandela Aafrika rahvuskongressi tugevale positsioonile, kuid partei peab oma teovõimet turgudele näitama.

Diilerid prognoosivad, et randi kurss peaks kerkima taas 4,35 kuni 4,45 randini dollari suhtes. REUTER-BNS

Valgevene president Aleksandr Luka?enko ütles, et vaid riik suudab korralikult hallata Valgevene majandust, ja et peatselt on pangad allutatud valitsuse kontrollile.

«Me pole maha müünud oma rahvuslikku rikkust -- oma tehaseid, põllumajandust ega teadust,» sõnas ta.

Läinud laupäeval hääletas Venemaaga sõlmitud liidulepingu poolt 166 Valgevene parlamendi liiget ning kolm oli vastu. Kommunistid ja nende liitlased deklareerisid, et see leping paneb aluse kahe riigi pikaajalistele majandussidemetele ning vabastab Valgevene rahvusvahelise valuutafondi diktaadist. REUTER-ETA-ÄP

Aprillis tõusis tarbijahinnaindeks Baltimaadest kõige vähem Lätis, kus see tõusis 0,5 protsendi võrra.

Eestis tõusis tarbijahinnaindeks 1,8 ja Leedus 1,3 protsenti. BNS

Euroopa kindlustusfirmad on kuulutanud petturitele sõja, mis läheb neile endile maksma 9,84 miljardit dollarit aastas.

Euroopa kindlustuskomitee (CEA) hinnangul on petmine viimase kahe aastakümne jooksul kujunenud selle alaga tegelevate firmade üheks kõige tõsisemaks probleemiks. Eriti hull on olukord auto-, elamu- ja tulekahjukindlustuses. REUTER-BNS

Ajalehe Diena teatel ostab EBRD 4,5 miljonit ja Rootsi valitsuse investeerimisfond Swedfund 1,5 miljonit Unibanka aktsiat.

Kokkuleppele kirjutatakse alla 11. mail. Aktsiad müüakse kokkuleppe sõlmimise ajal kehtiva turuhinnaga. Dienal on andmeid, et Unibanka ja Zemes Banka võivad liituda. LETA-ETA

Soome telekommunikatsioonigrupi Nokia maksude-eelne kasum oli tänavu jaanuaris-märtsis 399 miljonit marka ehk peaaegu miljardi marga võrra nõrgem kui mullu samal ajal.

Nokia tegevdirektori Jorma Ollila sõnul tulenesid kontserni nõrgad majandusnäitajad peamiselt Nokia Phonesi tegevuse nõrkusest.

Nokia majandusnäitajad olid Helsingi börsil tõeliseks ?okiks. Maaklerite sõnul olid Nokia majandusnäitajad katastroofilised ning eksperdid ei suuda mõista, kuidas Nokia mobiiltelefone tootev allüksus suutis kahjumiga töötada. STARTEL-BNS

Norra naftatöötajaid esindav ametiühing OFS võttis vastu tööandjate pakkumise ning maailma naftaturge mitu päeva pinge alla hoidnud Norra naftatootjate streik lõppes.

Ametiühinguesindajad ei soostunud täpsustama kokkuleppe tingimusi.

Ka Norra riiklik naftafirma Statoil kinnitas, et tööseisak on lõppenud. STARTEL-BNS

Saksamaa konstitutsioonikohus jättis muutmata varasema otsuse, et inimesed, kelle maa Nõukogude okupatsiooniväed 1945.--1949. aastani võõrandasid, ei saa seda tagasi.

Bonn on alati öelnud, et maa tagastamata jätmine oli Nõukogude poole keskseks nõudmiseks liitlasvägede õigustest loobumisel ja Saksamaa täieliku suveräänsuse taastamisel ning riigi taasühendamisel 1990. aastal. Konstitutsioonikohus langetas 1991. aastal otsuse, et maid ei tagastata.

1994. aastal eitas Mihhail Gorbat?ov väiteid, nagu oleks Moskva ühinenud Saksamaade kõnelustel nõudnud, et Bonn ei tagastaks pärast sõda natsionaliseeritud maid.

Need 3,3 miljonit hektarit kuulusid peamiselt Preisi ülikkonnale ja need hõlmavad kolmandiku Ida-Saksa põllumajandusmaast. Maa jagati talunikele või muudeti kolhoosimaaks. REUTER-BNS

Maailma kaubandusorganisatsioon (WTO) otsustas kolmapäeval moodustada erikomisjoni, mis hakkab uurima Euroopa Liidu kehtestatud banaaniimpordi piiranguid.

Banaanikomisjoni loomist nõuavad USA, Ecuador, Honduras, Guatemala ja Mehhiko. Ladina-Ameerika riigid väidavad, et ELi kehtestatud impordipiirangud rikuvad WTO kehtestatud vaba kaubanduse seadusi. REUTER-BNS

Hetkel kuum