16. juuli 1996 kell 22:00

Tööpuudus suureneb

Selline tööpuuduse tase on normaalne, kommenteeris Eesti tuleviku-uuringute instituudi juhataja Erik Terk, 8--9 protsenti on tüüpiline üleminekumaadele. Ärevuseks oleks põhjust, kui töötute osakaal tööealise elanikkonna hulgas ületaks kümmet protsenti, lisas ta. Tergi sõnul on olukord tööturul kriitiline maapiirkondades. Makrotasandil ei ole võimalik Eesti tööjõuturgu stabiliseerida, kasu oleks regionaalpoliitikast, rõhutas Terk.

Lõuna-Eestis oli selle aasta mais Emori andmetel avalik ja varjatud tööpuudus 11 protsenti, Ida-Eestis 10, Kesk-Eestis 8, Lääne-Eestis 7 ja Põhja-Eestis 6 protsenti.

Tergi hinnangul on oodata Eestis veel mõningast tööpuuduse kasvu. Erastatud ettevõtted kavatsevad lähiajal vähendada töötajate arvu 5--10 protsendi võrra, ütles Terk.

Töötuid rohkem muulaste (12 protsenti) kui eestlaste hulgas (7 protsenti), väidab Emor. Tergi arvates põhjustab seda keskmisest suurem tööpuudus Ida-Eestis.

Rohkem on Eestis töötuid naisi kui mehi, vastavalt 9 protsenti ja 8 protsenti.

Euroopa komisjoni statistikaameti Eurostat andmetel oli selle aasta aprillis Euroopa Liidu tööpuudus keskmiselt 10,9 protsenti.

Emor arvestas oma uurimuses töötuna neid vastajaid, kellel polnud töösuhet ja kes on töötuna registreeritud või otsivad tööd ning on nõus kahe nädala jooksul tööle asuma.

Hetkel kuum