16. oktoober 1996 kell 22:00

Coastal võib raha Esoili eest üle kanda

Protsess on lõppfaasis ja lahendus saabub nädala jooksul, lisas erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet.

Tartu Kommertspanga (TKP) võlanõude RE Eesti Kütus vastu ära ostnud ja Esoili pankrotimenetlust alustanud ASi AA-Õligrupp huve kohtus esindanud vandeadvokaat Viktor Kaasiku sõnul on erastamisvaidluse lahenemist vara kommenteerida.

Esoili erastamiskonkursil 120 miljoni krooni eest ostuõiguse saanud USA kütusekontsern Coastal Corp on praegu kõrvaltvaataja, teatas Coastali osalusega Eesti ettevõtte EOS pressiesindaja. «Küll aga kummutame väite, nagu kavatseks Coastal Eestist ära minna,» sõnas ta.

Erastamisagentuuri ja Coastali kokkuleppe kohaselt jõustub Esoili erastamisleping pärast seda, kui kõik Esoili vastu suunatud kohtuprotsessid on lõpetatud ja ostusumma erastamisagentuuri kontole üle kantud.

Kohtuvaidlused on põhjustanud AA-Õligrupi käes olev TKP 90 miljoni krooni suurune võlanõue Eesti Kütuse vastu. Suvel vaidlustas võlanõude loovutamise AA-Õligrupile TKP võlausaldaja AS Hansa Kindlustus.

4. oktoobril loobus Hansa Kindlustus oma hagist AA-Õligrupi ja TKP likvideerimiskomisjoni vastu. Äripäevale teadaolevalt oli Hansa Kindlustuse hagi tagasivõtmise aluseks kohtuväline kokkulepe, millega Hansa Kindlustus saab võlanõude rahuldamise korral AA-Õligrupilt kolm miljonit krooni.

Esmaspäeval müüs Eesti Kütus täitevbüroo volitusel oma osaluse aktsiaseltsides Traffic Service ja Estonian Transoil Soome kütusekontsernile Neste Oy. Majandusministeeriumi haldusosakonna juhataja ja Eesti Kütuse kuraator Kalev Pikaru kinnitas, et Traffic Service'i ja Estonian Transoili aktsiate müügist laekub üle 40 miljoni krooni, millest tasutakse esimesena AA-Õligrupi võlanõue Eesti Kütuse vastu 20 miljonit krooni. Nädala alguses vabanesid Eesti Kütuse kontod, mis täitevamet arestis pärast juulis AA-Õligrupi algatatud pankrotimenetlust.

Ainsana on Esoili erastamisega seotud vaidlustest praegu kohtumenetluses ASi Corroc-Õli 11. oktoobril esitatud avaldus Tartu linnakohtule AA-Õligrupile TKP võlanõude loovutamise kehtetuks tunnistamise kohta. Hagejat esindav vandeadvokaat Rein Napa kinnitas, et Corroc-Õli on TKP võlausaldaja 34 000 krooniga. ASi Krediidiinfo andmetel on bensiini hulgimüügiga tegeleva Corroc-Õli ainuomanik Margo Muruste.

Hetkel kuum