20. oktoober 1996 kell 22:00

Näljased toidumessil

Eelmisel nädalal neljandal rahvusvahelisel toidumessil käies kohtasin mitmeid pahuraid eksponente ja veelgi tigedamaid messikülalisi. Pahemeeleks andis nii neile kui ka mulle põhjust liigne muidusööjate «küünarnukid-ees» pealetung toiduvitriinidele, mis ei lasknud tööülesandeid täitnud kaupmeestel ja tootjatel-töötlejatel oma tööd vähimagi põhjalikkusega teha.

Domineerivaks tundeks jäigi messil valitsenud anarhia, millest esitan vaid paar näidet. Esimesel päeval juhtusin pealt nägema, kuidas turvamees ei lasknud messile kutsega sisenenud emal kaasa võtta oma 4-5aastast last, põhjendades, et seda lubades jääb ta oma töökohast ilma. Kuhu laps jätta, ei osanud turvamees soovitada.

Veidi hiljem messieksponentide vahel ringi vaadates märkasin aga üle keskealist meest, kes teadmata põhjusel ühe leti juurest teise juurde liikus ning kogu letile degusteerimiseks asetatud toidukraami oma kotti tühjendas!

Hoolimata rangest kontrollist õnnestus «näljastel», siiski messile sisse saada ning ruutsentimeetriste juustu- ja lihatükikestega kaetud vaagnate ümber külakuhi organiseerida. Omavahel vahetasid «näljased» informatsiooni hõigetega nagu: «Kuule, mul ajab see juust juba oksele,» või «Tule siia, siit saab kõhu täis.» Messieksponentidel oli tegemist, et liigseid huvilisi eemale peletada.

Statistika kinnitab hinnangut: loodetud 13 000 inimese asemel külastas messi 17 000! Pileteid müüdi aga vaid nelisada, millest enamik rändas lihtsameelsete välismaalaste taskusse. Suurest külastatavusest hoolimata jäi hingepõhja veendumus, et vastupidiselt loodetule ei suutnud korraldajad tagada efektiivset messi, vaid aitasid riigil sotsiaalset vastutust kanda. Tore seegi!

Hetkel kuum