21. oktoober 1996 kell 22:00

Televisioonist

Kord sekkub Eesti Televisiooni (ETV) uudistetoimetuse juhataja Vallo Toomet poliitikasse, kritiseerides valitsuskoalitsiooni, ja teledirektor Hagi Shein ei tee vahet avalik-õiguslikul ja riiklikul televisioonil, küll näppab ETV erakanalite eest nende ainsa leiva ehk reklaami ära. Mis siis lahti?

Mind kui vaatajat ei huvita see, et erakanalitel pole raha parema programmi ostmiseks-tootmiseks. Mina maksan ETV saadete eest ja tahan midagi ka vastu saada.

Kommentaaride sisu tsenseerimine on nonsenss, nagu reklaami ärakeelamine ETVs. Miks peaksin mina selle topelt kinni maksma -- esiteks teeniksid erakanalid minu arvel rohkem raha ja teiseks peaksin hakkama lubamaksu tasuma.

Mind ei huvita kiidulaul riigiisadele, nagu ootab seda Igor Gräzin. Ei taha ka enamik eestlasi vaadata saateid homodele ja teistele ahistatutele. Reisile Sinuga asendamine feminismi propageerivate saadetega pole kindlasti rahva, vaid erakanalite ja poliitikute huvides. Neeme Järvi kontserte võib aga ETVst jälgida praegugi.

Juhul kui ETVs ei tohiks olla reklaami ja kogu saatepäeva maht kuluks saadetele, mida vaatab heal juhul paar tuhat inimest, tuleks riigitelevisioon nii kiiresti kinni panna kui võimalik. Ajakirjandusvabaduse piiramist riigi omanduses olevates kanalites tuleb aga käsitleda selge totrusena. Juhul muidugi, kui uudis ja kommentaar on selgelt eristatud. Kui riigikogu hakkab ütlema, mida ETVs rääkida tohib, peaksid riigikogujad selle omast, mitte minu taskust kinni maksma. Sellist ETVd rahvas küll ei vaja.

Maksumaksjad ei ole ainult riigikogu liikmed, kes paraku on samuti riigiametnikud nagu Eesti televisiooni uudistetoimetaja. Mõistaksin kära Vallo Toometi kommentaari ümber juhul, kui ta oleks tegev tipp-poliitik. Kuid Toomet on ajakirjanik.

Hetkel kuum