27. oktoober 1996 kell 22:00

Kas äriringkonnad peaksid oma parteieelistusi muutma?

Minu arvates koosnevad Eesti praegused majandusringkonnad väga pragmaatilistest inimestest. Kui need inimesed, seltskonnad, grupid või kuidas tahes neid nimetada, leiavad, et nende huvide ja mõttelaadi kaitseks ellu kutsutud ja organiseeritud erakond neid enam päris täpselt ei esinda ja kaugeneb neist, siis on päris loomulik, et hoitakse rohkem selle poole, kes neid huve rohkem esindab. Ja ma leian, et see on täiesti loomulik protsess. Ma küll ei kommenteeri härra Savisaare tähelepanekuid reedeses Äripäevas, kuid ma üldistan asja ja kui see on niimoodi juhtunud, siis on see täiesti loomulik.

Kuid vaevalt nüüd kohalike valimiste ajal ettevõtjate toetus koonderakonnale just märkimisväärselt suurenenud on. Pigem näitasid valimised just valijate suurenenud toetust keskerakonnale ja Edgar Savisaarele, kui koonderakonnale või reformierakonnale.

Küll aga näitasid valimised kindlasti mingil määral reformierakonna ebaedu. Sest ma arvan, et reformierakond ootas nendelt valimistelt palju enamat.

Tallinna linnavalitsuse moodustamist koalitsioonis toimuv veidi mõjutab. Valimisliit Tallinn ei lagune aga niikaua, kuni on õhus võimalus moodustada parempoolne linnavalitsus.

Kui Edgar Savisaar arvab, et äriringkondade toetus meie ideedele on vähenenud, siis on see sügav eksitus. Pigem on siin tegemist Savisaare soovi kui tegelikkusega.

Savisaar viitab ka sellele, justkui oleks vähenenud majandusringkondade finantsiline toetus reformierakonnale. Tema toodud konkreetsetest näidetest niipalju, et näiteks N-Terminaal ja Pakterminal ei ole meid ühegi valimiskampaania käigus toetanud. Hansapank pole meid samuti kunagi toetanud. Hannes Tamjärv ütles Urmas Oti telesaates Carté Blanche, et isiklikult on ta meid toetanud varem ja toetab ka edaspidi. Nii, et ma arvan, et esimesest allikast saadud informatsioon on ikkagi kõige täpsem.Ettevõtjate toetus reformierakonnale on olemas ja säilib edasi.

Ma ei usu seda, et valitsuskoalitsioonis toimuval ning Tallinna ja Tartu linnavalitsuste moodustamisel oleks olemas mingi otsene suhe või side. Kuid loomulikult ei tule ebakonstruktiivne kaklus, millist enne ja pärast kohalikke valimisi näha on saanud, ühelegi erakonnale kasuks. Samas on täiesti selge, et on väga raske teha koostööd partneriga, kelle seisukohad on sinu omadest erinevad. Või kui nad on ka sarnased, siis ei pea lubadused paika.

Hetkel kuum