30. oktoober 1996 kell 22:00

Valimisteni vähem kui nädal

Viimast valimiseelset nädalat alustas Bill Clinton Columbias, Ohios, et tugevdada oma haaret maa tööstuslikus südames.

Suure edumaa tõttu Bob Dole'i ees võib Clinton viimasel hetkel külastamata jätta need osariigid, kus toetus demokraatidele on tugev, kuid Ohiost, kus presidendivalimisi võidetakse ja kaotatakse, mööda minna ei saa.

Ohios võtsid Clintoni vastu tosinkond Dole'i pooldajat hüüetega «Dole-Kemp» ja «Räägi õigust».

«Vean kihla, et täna nädala pärast te nii ei käituks,» ütles Clinton, kellel pole põhjust oma valimisedus kahelda. Reuteri viimase arvamusküsitluse kohaselt on Bill Clintonil 12,6% edumaa.

Samal ajal kui Clinton lõi üle hääli vabariiklasi toetavas Lõunas ja Kesk-Läänes, üritas Bob Dole kindlustada poolehoidu Californias, mille arvele langeb 54 ehk viiendik 270st valijameeste kogu häälest, mis on vajalikud Valgesse majja pääsemiseks.

Asjaolu, et Dole otsustas viimasel minutil külastada ka vabariiklaste kindlat kantsi Orange Countyt reedab Dole'i kampaania meeleheitlikkust. Alates 1936. aastast ei ole Orange Countys kaotanud ükski vabariiklaste presidendikandidaat.

Californiast siirdus Dole edasi Coloradosse. Oma viimast valimiseelset nädalat alustas Dole aga teadmata sõna otseses mõttes, kuhu minna. Presidendikandidaadi marsruut muutus iga paari tunni järel, kuna ei suudetud otsustada, millistele osariikidele valimisteni jäänud napid päevad kulutada.

Kaks aastat pärast seda, kui demokraadid kaotasid enamuse kongressi mõlemas kojas, on Clintonil õnnestunud oma populaarsus taastada. Analüütikute sõnul on järgmisel nädalal otsustav küsimus selles, kas Clintoni frakisabad on piisavalt pikad selleks, et vedada oma partei kongressi ühes või mõlemas kojas tagasi liidripositsioonile.

Vabariiklastele kuulub 53:47 enamus senatis ning 235:197 enamus esindajatekojas, üks sõltumatu saadik hääletab tavaliselt koos demokraatidega ja kaks kohta on vakantsed.

Valimised toimuvad kõigile 435 esindajatekoja kohale ning 34 senatikoha täitmiseks.

Arvamusküsitluse andmeil toetab demokraate 48% ning vabariiklasi 44% valijatest, samas pole 55% rahul praeguse vabariiklaste enamusega kongressis ning 48% on seda meelt, et vabariiklased ei tohiks liidripositsioonil jätkata.

Enne 1994. a olid vabariiklased korraga mõlemas kojas liidripositsioonil viimati 1955. a lõppenud kongressis. Viimased valimised, mil vabariiklastel õnnestus oma enamus esindajatekojas teiseks perioodiks säilitada, toimusid 1928. a. REUTER-ET-ÄP

Hetkel kuum