7. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Töötute arv Saksamaal ületas oktoobris esmakordselt pärast kahe Saksamaa ühendamist nelja miljoni piiri, seades kahtluse alla majanduskasvu riigis.

Töötute arv kasvas septembriga võrreldes 41 000 võrra 4,04 miljonini. Lääne-Saksamaal oli tööta 2,89 mln inimest ja Ida-Saksamaal 1,15 miljonit.

Töötuskordaja kerkis 10,6 protsendini septembrikuu 10,4 protsendilt.

Saksa tööministeerium ei nimetanud tööpuuduse järsu kasvu põhjust, kuid viitas, et osaliselt võiks selle põhjus olla valitsuse toetuse vähendamine tööhõiveprogrammidele. AP-REUTER-BNS

Silja Line'i reisijate arv langes oktoobris 473 713ni, Tallinna liinil kasvas aga 7% võrra, 116 116ni.

Rootsi ja Soome vahelises liikluses kahanes reisijate arv kokku 3% võrra, võrreldes möödunud aasta oktoobriga, mil Silja teenindas ka Vaasa-Sundvalli liini.

Helsingi--Stockholmi liinil kasvas reisijate arv 6% võrra, kuid Turu-Stockholmi liinil oli 4% langus. Kaubavedude maht kasvas 9% võrra 12 347 ühikuni.

Jaanuaris-septembris teenindas Silja Line kokku 5 mln reisijat, mis on 8% võrra rohkem kui möödunud aasta samal ajal. STARTEL -BNS

Läti parlament võttis vastu seaduse, millega Riia sadam kuulutati vabakaubandustsooniks.

Seaduseandjad loodavad, et maksusoodustusi võimaldav vabakaubandustsoon elavdab kaubandust ning tõmbab ligi välisinvestoreid, ütles Läti sideministeeriumi pressiesindaja Ilma Cepane.

Riia sadama kaudu liikuv import ja eksport vabastatakse tolli-, aktsiisi- ja lisaväärtusmaksust.

Tulevikus on Lätil kavas luua mitmed vabamajandustsoonid. Valitsus ja parlament teevad praegu tööd seaduse kallal, mis annaks vabakaubandustsooni staatuse ka Liepaja, Ventspilsi ja Rezekne sadamale. AP -BNS

USA kaubandusminister Mickey Kantor vihjas kolmapäeval, et kavatseb valitsusest lahkuda. Washingtonis liikusid kaua kuuldused, et kaubandusministri ametikohaga rahulolematu Kantor siirdub Clintoni teiseks presidendiperioodiks teisele kõrgele kohale, nt personaliülemaks või peaprokuröriks.

USA kaubandusesindajana on Kantor pidanud läbirääkimisi mitme määrava lepingu üle. REUTER-BNS

Euroopa Liit kehtestas alates 26. oktoobrist tollid 15 Leedu trikotaazh- ja tekstiiltoote nimetusele, kuna selleks aastaks kehtestatud tollivaba sisseveo norm sai täis.

Leedu kaubandus- ja tööstusministeerium sai teisipäeval sellekohase teate Leedu missioonist Euroopa Liidus. Ametlikku teadet pole Leedule veel saadetud.

Euroopa Liidu tekstiiltoodete tollid kõiguvad 12 ja 21 protsendi vahel. BNS

Leningradi oblasti ettevõtete maksuvõlgnevused elektritarbimise eest seavad kahtluse alla kokkuleppe, mille kohaselt Eesti varustab Venemaa nimetatud piirkonda elektrienergiaga.

Kokkulepe, millele kirjutati alla kolm kuud tagasi, taastas traditsioonilised sidemed Narva elektrijaamade ja Leningradi oblasti vahel.

Slantsõ linna kaevurid hakkasid taas saatma Eestisse põlevkivi ja kohalikud energeetikud idanaabrile sellest toodetud elektrienergiat müüma.

Nüüd ohustavad tarbijate võlgnevused lepet, mis kindlustab tööhõive neis Eesti ja Venemaa piiriäärsetes regioonides. RIA NOVOSTI-ETA

Soome pangakontserni Merita kasum kahekordistus käesoleva aasta jaanuarist septembrini, eelmise aasta samal perioodil oli panga ärikasum 482 miljonit Soome marka, käesoleval aastal ulatus 930 miljonini.

Panga netokasum kasvas eelmise aasta 189 miljonilt Soome margalt 875 miljoni Soome margani.

Kasvu põhjuseks olid madalad intressid, aktsiahinna tõus, halbade laenude vähenemine ning pangagrupi edukad kinnisvaratehingud. AFP-STT-ETA

Hetkel kuum