25. november 1996 kell 22:00

Lippmaa siunab Savisaart

Lippmaa sõnul on tõenäoline, et Savisaar on huvitatud valitsuskoalitsiooni moodustamisest koonderakonna ja maarahva ühendusega. Pisut häirivaks faktoriks on see, et kui keskerakondlastest riigikogu liikmed asuvad ministriametisse, siis nende asemele asendusliikmena pääsevad riigikokku aregnupartei esindajad.

Praeguse koalitsiooni lagunemine raskendab Lippmaa sõnul kahtlemata Eesti-Vene vahelisi piiriläbirääkimisi, kuna nüüd loodab Venemaa saada järeleandmisi, nõudmised muutuvad.

Lippmaa viitas kindral Lebedi reedehommikusele avaldusele CNNis. «Lebed ütles seal, et Balti riikide integreerumine NATOsse tuleb nüüd kõne alla ainut koos Venemaaga ja sel juhul pole enam tegemist NATOga, vaid mingi muu moodustisega,» interpreteeris Lippmaa ning lisas, et järelikult on Venemaa oma seisukohti täiesti muutnud.

«Venemaa on nüüd selgelt NATO laienemise vastu, nõuded hakkavad kasvama ja mõistliku kokkuleppe saavutamine on väga raske,» prognoosis Lippmaa Eesti-Vene piiriläbirääkimiste tulevikku.

Lippmaa sõnul tähendab kujunenud olukord selget pööret vasakule, kus võimule tulevad nõukogude korra tagasiigatsejad.

Ka mitmed välisinvestorid on ilmutanud ärevust ja tundnud huvi, kas Savisaart võib usaldada. «Loomulikult ei või, ta on absoluutselt ebausaldatav, ta petab kogu aeg,» vastas Lippmaa. Tema sõnul peabki Savisaar, nagu ka mitmed teised poliitikud, poliitikaks petmist. «Nende jaoks on poliitika poksimatsh, aga selline seisukoht on naivism,» lisas Lippmaa.

Endise euroministri sõnul on välisinvesteerijatele olukord väga raskeks tehtud: «Mina küll siia ei investeeriks. Kui ma tahaksin Ida-Euroopasse investeerida, siis teeksin seda mõnda sellisesse riiki, mis on aktsepteeritud NATO laienemise alana.»

Koonderakonna fraktsiooni esimees Mart Siimann sõnas, et kui kuus vabanenud ministri kohta saavad komplekteeritud, siis Lippmaa poolt ülestõstatatud probleemi ei teki.

Lippmaa sõnul on koonderakond teinud ettepaneku arenguparteile ja keskerakonnale oma ministrikandidaatide esitamiseks valitsusse. Samuti on ettepanek ministri kohale asumiseks tehtud mitmele mittepoliitilisele kandidaadile, lisas Siimann. Tema sõnul peaks kolmapäevaks või neljapäevaks olema ministrikohad komplekteeritud.

Hetkel kuum