5. detsember 1996 kell 22:00

Vare astus varjust välja

38aastane Vare lõpetas Tartu ülikooli õigusteaduskonna cum laude 1980. aastal. Samal suvel päästis ta poolteiseks aastaks Punaarmeesse minekust 12 juuratudengit, kui nad käisid Klaipeda sõjaväelaagrist hüppes õllekas. Argumendina kasutas ta isa Vello Vare kindralmajori paguneid ja tegi polkovnik Hirvlaanele selgeks, et hüppeskäik ja õllesoe pea ei ole nii suur eksimus, et tuua endaga kaasa ajateenistuse.

Puhtale «viiemehele» Raivo Varele, kes elas ühiselamus ühes toas koos Jüri Raidlaga, pakuti pärast ülikooli teaduripõlve. Mõtte lükkas uppi see, et ta oli naisemees ja vajas korterit mitte 15 aasta pärast. ENSV ülemnõukogu presiidium pakkus kohe kolmetoalist korterit ja Varest sai kümneks aastaks ametnik, kes tegeles omavalitsuste ja valimiste küsimustega. Tööst ülemnõukogu aparaadis sain ma tugeva seadusandliku põhja ja kogemused bürokraatiast läbimurdmiseks, ütleb Vare.

1990. aastal kutsus Savisaar mind oma valitsuse riigiministriks, jätkab ta. Vare sõnul oli Savisaar vastupidiselt räägitule võimu detsentraliseerimise eestvedaja.

Ma ei olnud politiseeritud siis ega ole ka täna, lausub Vare. Ta märgib, et seepärast suruti talle kaela ka asju, mis olid ülepolitiseeritud: KGB likvideerimine, Eesti-Vene majanduspiir ja 1991. aasta Eesti-Vene suhete aluste leping. Ta peab lepet poliitiliseks pöördeks Eesti-Vene suhetes. «Praegu läheb Eesti-Vene piirilepingu küsimuses palju auru tühja,» lausub ta.

Vare on kuulnud jutte, et Tallinna Pangast läks see mees teede- ja sideministriks, sokutamaks erastatavaid infrastruktuuri ettevõtteid nn oma poistele. Tallinna Pank või selle tüvega Talinvest sihivad Eesti Merelaevandust, Tallinna Sadamat ja Eesti Raudteed.

Guido Sammelselg ütleb, et tal oli sellest Varega juttu. Eesti-suguses pisiriigis saab taolisi kombinatsioone kokku panna lõpmatult, lisab ta.

Vare meelest on erakondlikkus Eestis majandusküsimuste lahendamisel palju olulisema tähendusega kui majandusgruppide huvid.

See, et minu haldusalasse on jäänud lõviosa Eesti riigi omandist, ei ole minu süü, ütleb Vare. «Selge, et praegu olen ma eriliselt luubi all ja kui ma hakkaksin Tallinna Panka või Talinvesti erastamisel eelistama, oleks see mulle poliitiline enesetapp,» lisab ta.

Ministrikoha vastuvõtmisel sai otsustavaks hea sõbra Jaak Leimanni valitsusse minek, märgib Vare.

Peaministriga on mul kokkulepe, et nädalavahetuse hommikutel olen puutumatu, sest käin abikaasa Reeda, poja Reio ja tütre Ragnega ujumas, ütleb Vare. Ülejäänud 24 tundi olen tema käsutuses, lisab ta. Praegu jääb tal aega ka hobidele, korvpallile ja lugemisele pühenduda. Tema õlul on pangaliidu egiidi all toimuv pankade karikaturniir korvpallis. Heitleme tuliselt, nagu Kalev omal ajal AKSK vastu, ütleb Vare.

Loen palju politoloogilisi raamatuid, memuaare ja perioodikat, eriti Venemaa kohta, sõnab Vare.

Pole seetõttu ka ime, et kaitseminister Andrus Öövel kasutab teda mitteametliku nõunikuna Venemaa küsimustes.

Hetkel kuum