10. detsember 1996 kell 22:00

Toll maksustab sissemakseid kapitali

Üks Hiina ettevõtja, kes soovis Eestis tegutsevasse ühisfirmasse aktsiakapitali laiendamise eesmärgil seadmeid tuua, loobub Nuudi sõnul oma kavatsusest, kuna ta ei soovi tollis käibemaksu tasuda. Ärikonsultatsioonifirmat juhtiv Nuut ütles, et selline probeem on ühisfirmadel ja välisfirmadel olnud juba mitu aastat, teravamalt tõusetus see pärast äriseadustiku jõustumist.

Nuudi sõnul rahuldus toll kolm-neli aastat tagasi dokumendiga, et see või teine masin läheb mitterahalise sissemaksena ühisfirma aktsiakapitali, viimasel ajal sellest enam ei piisa. Ta lisas, et kui firma on juba käibemaksukohustuslane Eestis, saab ta käibemaksu hiljem tagasi. Nuudi sõnul on aga tegevust alustaval ettevõttel tollis nõutava käibemaksu tõttu tükk aega raha kinni.

Käibemaksuseaduse kolmanda paragrahvi kohaselt ei loeta käibeks mitterahalist sissemakset eraõigusliku juriidilise isiku osa- või aktsiakapitali.

Maksumaksjate liidu aseesimees Vello Vallaste sõnas, et suvel tolliametile esitatud arupärimise peale vastati, et toll maksustab käibemaksuga kõikide kaupade importi, välja arvatud neid kaupu, mis on seaduses eraldi nimetatud. Mitterahalised sissemaksed aktsiakapitali käibemaksuvabastuse alla kuuluvate kaupade loetelus tolliametil ei ole.

Tolliameti maksude osakonna juhataja Riika Toompalu kinnitas, et impordil tuleb käibemaksu igal juhul tasuda. «Kõik, mis üle piiri tuleb ja ei kuulu käibemaksuvabastuse alla, maksustatakse käibemaksuga.»

Vello Vallaste sõnul pole tolliameti päevakäsud kooskõlas kehtivate seadustega ja selguse saamiseks tuleks see küsimus täpsemalt seadustada.

Hetkel kuum