9. veebruar 1997 kell 22:00

EVP-laen on tekitanud korteriturul sagimist

Tartu ja Pärnu kinnisvaraturul käib elav sagimine, kuna pangad on hakanud vastu võtma sooduslaenu taotlusi, mida antakse tagastatud majades elavatele üürnikele ja mida saab tagasi maksta EVPdes. Kuigi korterite ostubuumi pole veel vallandunud, võib prognoosida, et nõudluse suurenemine tõstab mingil määral ka korterie hindu.

Tartus kasvasid korterite hinnad möödunud aastaga keskmiselt 5--10%, selleaastane hinnatõus jääb eeldatavalt samasse suurusjärku. Keskmisest suurem oli hinnatõus kallimates linnaosades (kesklinn, osa Karlovast, Ravila), mis põhjustas hindade suuremat diferentseerumist linnaosade lõikes. Tartu keskmisele hinnatasemele ligilähedaselt võrdsed on Ropka ja Ülejõe korterite hinnad. Alla keskmist taset maksavad korterid Raadil, kus osaliselt puuduvad vee- ja kanalisatsioonitrassid, ning valdavalt muulastega asustatud Hiinalinnas, mis ehitati suuremas osas nõukogude armee ohvitseride perekondadele.

Oluliselt mõjutavad Tartu korteriturgu tudengid, kes sageli eelistavad üürimise asemel korteri osta.

Kuna erastamisega on Tartus lõpusirgele jõutud, on kortereid käibes palju.

Pärnus kasvasid korterite keskmised hinnad möödunud aastaga kuni 5% ja suuremat hinnatõusu pole ilmselt ka käesoleval aastal oodata. Üle keskmise on suurenenud kvaliteetse viimistlusega uuemates majades asuvate korterite hinnad, odavnenud aga vanade tagastatud majade korterid.

Pärnu korteriturul võib välja tuua kaks eliitrajooni: kesklinn ja rannarajoon. Viimases on hinnad keskmisest tasemest kuni kolm korda kallimad. Rannarajoon on Pärnus ainus piirkond, kuhu on mõtet uut rida- või korterelamut ehitada, kuna sellele leiduks ka ostja.

Kõige nõutumad on nii Tartus kui ka Pärnus kahetoalised korterid, milles on ahiküte. Korralike ahiküttega korterite hind on kohati isegi kõrgem sama suure kõigi mugavustega korteri hinnast. Põhjuseks on kõrged kommunaaalmaksud.

Kuna Tallinnas toimuvad kinnisvaraprotsessid jõuavad Tartusse ja Pärnusse umbes aastase hilinemisega, võib praegu pealinnas toimuvat jälgides prognoosida sealseid trende aasta pärast.

Hetkel kuum