4. mai 1997 kell 22:00

Estimpeksi ostab Beeta

Täna keskpäeval kirjutavad ASi Beeta Invest nõukogu esimees Paul Laas ja erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet alla lepingule, mille järgi müüb agentuur Beetale kontrollpaki riigiettevõttes Estimpeks.

Estimpeksi väidetav müügihind on 83 mln krooni. Kuigi poole ostusummast võib maksta EVPdes, on hind ekspertide sõnul 30-40 mln võrra üle pakutud.

Kinnisvarafirma Arco Vara juhi Arti Araka ütlusel ei saanud olemasoleva info põhjal teha üle 33 miljoni kroonist pakkumust, sest Estimpeksi varad pole rohkem väärt. «Beetal pidi olema rohkem informatsiooni kui meil ja on raske võistelda inimestega, kes valdavad kogu infot,» lausus Arakas.

Salapärase lisainformatsiooni olemasolule viitas ka Pindi Grupi juht Rein Kilk. Ta tunnistas, et rohkem pakutud 30-40 miljonit on info hind, mida kannavad endaga kaasas Beeta juhatuses tegutsevad endised ja praegused riigiametnikud.

Erastamisagentuuri peadirektori Väino Sarneti nõuandja Martin Kruus on alates möödunud aasta lõpust Beeta juhatuse esimees. Rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep oli veel läinud aastal nii Estimpeksi kui ka Beeta nõukogu liige.

Erastamisagentuur Estimpeksi müüki ei kommenteerinud. «Me ei saa midagi rääkida enne, kui leping on alla kirjutatud,» ütles agentuuri avalike suhete juht Silva Männik.

Beeta nõukogu esimehe Paul Laasi sõnul ei valda firma salajast lisainfot. Ta ütles, et Beeta on olnud pakkumist tehes usinam ja saanud konkurentidest rohkem teada. Laas lisas, et ettevõte on pakkumise hinda väärt, kuna Estimpeksil on varasid kokku 110 mln krooni eest.

Estimpeksi ostmiseks vajaliku summa saamiseks kavatsetakse võtta laenu.

«Pärast ostu vormistamist likvideerime Estimpeksi ebarentaablid tootmisharud,» ütles Laas, kes on ühtlasi Estimpeksi tegevdirektori nõunik. Tema sõnul kaalub Estimpeks edaspidi rohkem keskenduda kinnisvaraarendusele ja Ukrainaga kaubavahetuse organiseerimisele.

1,4 miljoni kroonise aktsiakapitaliga investeerimisfirma Beeta Invest asutas Paul Laas 1996. aasta suvel. Beetal on varasid ligi 10 mln krooni eest.

Estimpeksi erastamise kõrval tegutseb Beeta aktsia- ja kinnisvaraturul. 2,65 miljoni krooni eest ostetud hoonesse Tartu kesklinnas kavatsetakse investeerida 25--30 miljonit krooni.

Estimpeks tootis 1996. aastal 25 miljoni kroonise käibe juures 8 miljonit kahjumit.

Hetkel kuum