8. juuni 1997 kell 22:00

Pärnus on head korterid tublisti kallinenud

Selle kevadega on Pärnus korterite ja majade hinnad kiiresti kasvanud. Hinnatõus puudutab eeskätt heas asukohas ja korralikult remonditud elamispindasid. Kinnisvarabüroo LVM hinnangul on paari kuuga hinnad kohati kasvanud isegi 15--25%.

Samas on ebasoodsates piirkondades ja viletsas seisukorras korterite väärtus jäänud enam-vähem samaks ja seepärast pole keskmine turuhind oluliselt tõusnud.

Hinnatõusu vallandas EVP-laenude väljastamine. Kuna kõiki vastuvõetud avaldusi ei rahuldatud kohe, vaid kuu aega hiljem, olid paljud väljavalitud korterid laenu kättesaamise ajaks juba müüdud. Seega tuli laen kulutada väiksematele ja halvemas seisukorras korteritele. Tõusid ka majade hinnad.

Hindadele avaldab mõju ka eluasemelaen -- praegu kasutavad ligikaudu pooled uue kodu soetamiseks laenu. Laenuvõtmimine on läinud soodsamaks ja ilmselt on kasvanud ka inimeste sissetulekud, see on nõudlust suurendanud ja hinnad pole pärast EVP-laenude lõppemist langenud.

Hinda mõjutavad ka mujalt Pärnusse asujad, kes ostavad korteri või maja sageli keskmisest turuhinnast kallimalt.

Kõige suurem hinnatõus on toimunud Mai ja Tammsaare piirkonnas, mis jäävad jõe vasakkaldale rannarajooni (kuni 25%).

Kui talvel maksis kolmetoaline korter 115 000--120 000 kr, siis praegu maksab sama korter juba 130 000--140 000 kr.

Kesklinnas oli keskmine hinnatõus väiksem, sest suurem osa kesklinna korterelamutest on Pika tn äärsed hru?t?ovkad.

Mõned hea planeeringuga majad asuvad Supeluse ja Esplanaadi tänava ääres, kuid seal müüakse kortereid väga harva ja siis on nende hind Mai piirkonnast 30--50% kallim.

Muutumatuks jäid Rääma ja Uus-Sauga hinnad. Kuigi majad on seal suhteliselt uued, jäävad nad kesklinnast kaugele. Soovida jätab ka ümbruskond ja elukvaliteet.

Neljatoaliste korterite nõudlus on väga väike, ning nende hind on langenud. Ahiküttega korterid on kõigi mugavustega korteritest palju kallimad, sest nende halduskulud on mitu korda odavamad.

Kõrge haldustasu pärast on ebasoosingus ka suured korterid. Kes vajab suuremat elamist, eelistab pigem omaette maja.

Võrreldes aasta algusega on remonditud ja heas asukohas majade m² hind tõusnud 1000--1500 kr. Eramute hinnad jäävad enamasti 350 000 ja 650 000 kr vahele, alla 300 000 kr maksvad majad vajavad põhjalikku remonti.

Hetkel kuum