18. juuni 1997 kell 22:00

Riigikogu jätkas tööd täna hommikuni

Opositsioonipoliitikud rehkendasid, et neil õnnestub vaheaegade võtmisega seaduse vastuvõtmist blokeerida 15 tundi. Sel juhul lõppenuks riigikogu eile kell 14 alanud tööpäev täna hommikul kell 10, mil peab algama järgmine istung.

Jõumeetodil võetakse tollitariifide seadus hommikul ilmselt vastu, prognoosis Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich.

Eilse istungi esimene tund õnnestus opositsioonil kulutada seaduseelnõude ja arupärimiste esitamisele. Riigikogu rahanduskomisjon palus teha muudatuse nädala päevakorras ning tõsta 1997. aasta lisaeelarve arutamine kolmapäevase päevakorra esimeseks punktiks. Riigikogu juhatus rahuldas selle palve, tõlgendades seda nii, et kolmapäevase päevakorrani jõuab parlament pärast esmaspäevase ja teisipäevase päevakorra läbitöötamist.

Tollitariifiseaduse teist lugemist jätkas riigikogu eile kell 15.02. Riigikogu juhatus pani hääletusele Heiki Kranichi ettepaneku seaduse arutelu katkestada. Mõõdukas Mihkel Pärnoja palus enne hääletamist kümneminutilist vaheaega.

«Mul on protseduuriline küsimus, kas ma nägin õieti, et mitte Siim Kallas, vaid Andres Taimla palus vaheaega,» järgnes koonderakondlase Toomas Alatalu küsimus kõigile opositsiooni poolt palutud vaheaegadele. Hiljem lisas Alatalu küsimusele märkuse, et kümneminutiline vaheaeg läheb maksumaksjale maksma 260 000 krooni. Kui istung oli paar tundi kestnud, jõudis Alatalu maksumaksjale põhjustatud kulutuste arvutamisega mitmetesse miljonitesse.

Jaanus Betlem Isamaaliidust palus aeg-ajalt pärast järjekordset vaheaega kohaloleku kontrolli. Pärast kümnendat vaheaega oli kohal 45 riigikogu liiget.

Vaheaegade nõudmine oli tehtud põhiülesandeks Mihkel Pärnojale ja Andres Taimlale. Alatalu pärimistele otsis riigikogu juhatuse aseesimees Tunne Kelam varieeruvaid vastuseid: Minu subjektiivse arusaamise kohaselt oli see (vaheaja paluja -- toim.) Mihkel Pärnoja, aga kõige täpsema ja objektiivsema vastuse annavad stenogrammid.

Eile kell 18 algasid peaminister Mart Siimanni juures koalitsiooni ja opositsiooni esindajate läbirääkimised. Ajalehe trükkimineku ajaks ei olnud nõupidamine veel lõppenud.

Hetkel kuum