15. juuli 1997 kell 22:00

Laeval on lastele oma kaptenisild

Tellija:- AS TH Ferries

Sisekujundajad:- Helle ja Taevo Gans (Stuudio Gadis)

Liimpuitmööbel:- AS Barrus

Metalldetailid:- AS Noonius

Objekti suurus:- ca- 50 m²

Tööde kestus:- märts--juuni

- Laeva Vana Tallinn lastetoa kujunduse konkursi võitnud sisearhitektide Helle ja Taevo Gansi idee oli kujundada lastetuba kaptenisillana, mille miljööle panevad aluse tüürid, laevakellad, lipud, päästerõngad ja muu selline. Et vaade on merele, on lastel võimalik end laeva juhina tunda.

«Eesmärk on aktiivne isetegemine,» selgitab Taevo Gans lastele suunatut, «seepärast on välditud mänguautomaate jms.» Arvestatud on sellegagi, et 3--4aastaste maailm on teistsugune kui 8--10aastaste laste oma.

Et laeval on lasteprogramm, mis sisaldab joonistusvõistlusi, on ruumis madalad täispuidust lauad, mida võib kasutada ka pealt üle- või alt läbironimiseks.

Kaheksal ruutmeetril on värviline pallimeri, mille kohal on pallirõngad, redel ja ronimisköis. «Lapsed saavad end pallimerre kukutada,» räägib Taevo Gans eri atraktsioonidest. Eraldi istumisnurk on mõeldud vanematele.

Kui muud laevaruumid on kujunduslikult väljapeetud, siis lastetoas on lähtutud teadlikust atraktiivsusest. Toas domineerib tugev horisontaalne triibustik, mis visuaalselt nagu venitaks ruumi suuremaks.

Sinise-halli koloriidile vastandub selge kontrastina punane. «Pidasime silmas laste psüühikat,» põhjendab Taevo Gans. «Asjad, milleni laps peab jõudma, on silmnähtavalt aktsenteeritud.» Nii torkab ruumis silma erkpunane mänguasjade kapp. Koht on leitud ka televiisorile.

Mängutoas kasutatud materjalid on Gansi kinnitusel karmide sertifikaatidega tõestatult tuleohutuskindlad ning keemiliselt agressiivsete aineteta.

Padjad näiteks on valmistatud firmas T&T Mang puuvillasest kangast, mis on immutatav puhastatavust tagava ainega. Ranged nõuded on vaipkattele ning naturaalne täispuitmööbelgi on lastesõbralik.

Kõik kontaktpinnad on ümardatud servadega, et otsajooksmise või kukkumise korral esimene mats liiga valus poleks.

Ruumi sisustamise maksumuseks arvab Taevo Gans olevat üle 100 000 krooni, millest suure osa moodustavad kallid roolirattad ning head viimistlusmaterjalid.

Hetkel kuum