27. juuli 1997 kell 22:00

Ühispank rahastab eluasemelaene EBRD abiga

Kümneaastase tähtajaga laenu intressi suurust ei soostunud Ühispanga asepresident Margus Schults avaldama. Võrreldes märtsiga, mil algasid läbirääkimised, on intress Eestist tulnud positiivsete uudiste mõjul tunduvalt alla läinud, lisas ta.

EBRD-lt saadavat raha soovib Ühispank laenata eraisikutele pikaajalise laenuna alalise eluaseme ostmiseks või uuendamiseks.

«Rahvusvahelisel turul pakutavad pikaajalised rahastamisprogrammid ei ole Eesti pankadele ikka veel kättesaadavad vaatamata nende paranenud usaldusväärsusele,» ütles EBRD alaline esindaja Tallinnas Jonathan Harfield.

Harfieldi sõnul võimaldab EBRD krediidiliin anda Ühispangal klientidele laenu parematel tingimustel, mis omakorda soodustab eluasemete erastamist ning perspektiivis paneb aluse tugevamale eraturumajandusele, lisas ta.

Enamiku Ühispangas olevate hoiuste tähtaeg piirdub ühe aastaga. EBRD krediidiliin võimaldab pikendada kuni 1,6 miljoni krooniste laenude tähtaega kümne aastani.

Margus Schults kinnitas, et sissetulevate krediidiliinide mõjul panga laenuportfell liigselt kasvama ei hakka. Eraisikute laenuturul on kasv olnud algselt kiire, sest nõudlus eluasemelaenu järele on suur, edaspidi olukord stabiliseerub, lisas ta.

Schultsi sõnul vajab Eesti praegu investeeringuid. Ülekuumenemise ohust räägiti ka ettevõtetele laenamise suurenemisel, kuid praegu on näha, et see on end õigustanud ja ettevõtete eksport on suurenenud, lisas ta.

Ühispanga andmetel on Eesti kinnisvaraturu maht umbes 760 miljonit krooni ja see kasvab kiirusega 50--100 miljonit krooni kuus.

Suurem osa laenuarveldamisest käib Saksa markades, sest puudub piisav Eesti kroonil põhinev pikaajalise finantseerimise baas, samuti on Saksa margal põhineva ressursi intress suhteliselt madal.

Kui kasv jätkub sama tempoga, kahekordistub eluasemelaenude maht aasta lõpuks, prognoosib Ühispank.

Eelnevad eluasemelaenuprogrammid on EBRD sõlminud Hansapanga ja Hoiupangaga. Kokku on EBRD selle eesmärgiga laenanud Eesti pankadele 39 miljonit Saksa marka.

Hetkel kuum