23. september 1997 kell 22:00

Kahekeelsus

Kohus on algatanud Enno Tammeri avalduse põhjal kriminaalasja Edgar Savisaare vastu. Aluseks kriminaalkoodeksi seesama 130. paragrahv, mille järgi Postimehe ajakirjanik ise mõni aeg tagasi kriminaalkurjategijaks tembeldati. «Eelkõige on selle avalduse esitamine minu jaoks kohtuvõimu testimine. Kui mind saab paragrahv 130 alusel solvamises süüdi mõista, siis peaks saama süüdi mõista ka poliitik Edgar Savisaart,» on selgitanud Tammer.

Allakirjutanut hämmastab Eesti ajakirjanike liidu järsk muudatus suhtumises sõnavabadusse, kui vastasseisust pr Edgar Savisaar -- Enno Tammer on saanud vastasseis Enno Tammer -- hr Edgar Savisaar.

Kui kevadel taunis ajakirjanike liit oma esimehe Toivo Tootseni läbi Tammerit ehk oli veendunud, et kellegi au ega head nime ei või teotada, siis reedel tegi liit avalduse, milles taotleb solvamise eest kriminaalkaristuse kaotamist ja eelnimetatud seaduseparagrahvi kehtetuks tunnistamist.

Usutavasti pole Enno Tammerilgi midagi selle vastu, kui sovjetlikuks jäänukiks nimetatud paragrahv maha kantakse. Isegi sellisel juhul, kui ettepaneku taga on Keskerakonna liikme ja Tallinna linnavolikogu keskfraktsiooni esimehe Toivo Tootseni mure parteijuhi võimaliku kriminaalse tuleviku pärast.

Iseküsimus on muidugi Eesti ajakirjanike liidu kahekeelne suhtumine ja poliitiline kalduvus ühe erakonna suunas, mis sellele organisatsioonile au küll ei tee. Seni, kui oli vaja toetada Keskerakonna juhi abikaasat, anti sõnavabadust kaitsvatele organiseerumata ajakirjanikele turmtuld, nüüd tõtati aga kiirelt teisele poole rindejoont. Pole aga kindel, et olude muutudes taas leeri ei vahetata. On piinlik, et kellegi erakondlike huvide tõttu võib nii jääda mulje, justkui sarnaneks iga ajakirjanik värvi vahetavale kameeleonile.

Hetkel kuum