12. oktoober 1997 kell 22:00

Hansapank kahekordistab omakapitali suurust

Miljon aktsiat võimalik kasutada mõne Eesti panga liitmiseks

Aktsiate emiteerimine annab pangale võimaluse laiendada tegevust Leedu turule ja miljon aktsiat suunata oma töötajate stimuleerimiseks. Vahetult enne koosolekut parandatud otsuse järgi avaneb pangal võimalus omandada algul Läti Zemes Banka ülevõtmiseks emiteerida mõeldud miljoni aktsia eest hoopis oluline osalus mõnes Eesti finantsasutuses.

Oktoobri algul suurenes Hansapanga osalus Tallinna Pangas 10,15%ni. Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis ütles, et uut emissiooni pole plaanis kasutada Tallinna Panga aktsiate ostmiseks.

Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv lisas, et Hansapangal pole praegu käimas läbirääkimisi mõne Eesti kommertspanga liitmiseks. Ta ei välistanud võimalust, et see võib juhtuda tulevikus.

Aktsionäridele lubatu põhjal kavatseb Hansapank säilitada senist 30% omakapitali tootlust. See tähendab, et kahe miljardi kroonini suureneva omakapitali juures toodab pank järgmisel aastal ligi 700 mln krooni kasumit. Sel aastal prognoosib pank kasumiks 475 mln krooni.

Raha omakapitali laiendamiseks saab Hansapank suunatud avalikust aktsiaemissioonist, mille korraldamiseks peab pank läbirääkimisi rahvusvahelise finantsgrupiga Merrill Lynch.

Hansapank müüb maha kuni 5,5 mln aktsiat hinnaga vähemalt 205 krooni tükk. Praegune Hansapanga aktsia turuhind on 208 krooni.

«Sellest tuleb omamoodi road-show, mille käigus meie panka esitletakse Londonis, New Yorgis ja teistes suuremates finantskeskustes,» kirjeldas Jüri Mõis korraldatavat globaalset emissiooni. Mõisa sõnul kavatsetakse aktsiate müügiga lõpule jõuda tuleva aasta algul.

Kõigi 5,5 mln aktsia müügiga suureneb panga omakapital vähemalt 1,13 mld krooni võrra. Selle summa tulekut Eesti turule peavad mitmed asjatundjad uue tõusu põhjustajaks Tallinna börsil.

Hansapanga juhatus ja nõukogu tegid aktsionäridele ettepaneku loobuda äriseaduse järgi ette nähtud eelisaktsiate märkimisest ja aktsionärid jäid sellega nõusse.

Eelisaktsiatest loobumist põhjendas Jüri Mõis vajadusega anda rahvusvahelise emissiooni korraldajale vabad käed 5,5 mln aktsia müümisel. Ta ütles, et aktsiad müüakse välismaal turuhinnaga ja seetõttu praegused aktsionärid kahju ei kannata. Tema sõnul pole Eestist sellist raha leida, et emissioon siin ära müüa.

Alla turuhinna pank aktsiaid müüa ei kavatse, kinnitas Mõis. Ta ütles, et kui panga aktsia hind langeb alla 205 krooni, siis emissiooni ei korraldata.

Hetkel kuum