19. oktoober 1997 kell 22:00

Dollari nädalalõpuspurt avaldas muljet

Jaapani rahandusminister Hiroshi Mitsuzuka teatas reedel, et valitsusele ei ole vastuvõetav fiskaalreform, kus maksukoormust vähendatakse 2 triljoni jeeni võrra ning isegi 300 miljardi jeeni suurune maksude alandamine pole võimalik. Analüütikute arvates pole saareriigi majanduslik tervendamine ilma radikaalsete rahanduslike stiimuliteta võimalik, mistõttu dollar tõusis jeeni suhtes üle 120 jeeni taseme.

Dollar oli optimistlik ka Saksa marga suhtes. Alustades Euroopas penni võrra kõrgema kursiga (1,7577 USD/DEM ehk 14,06 kr) kui neljapäeva õhtul, liikus USD pidevalt ülespoole, läbides algul 1,76 DEMi (14,08 kr) ning pärastlõunal ka 1,77 DEMi (14,16 kr) taseme. Veidi suutis dollari hoogu pidurdada Saksa liidupanga nõukogu liige Reimuth Jochimsen, kelle väitel inflatsioonitase Euroopa Liidus on madal, kuid liigub siiski kergelt tõususuunas. Samas süüdistas ta ka poliitikuid Euroopa rahaliidu kriteeriumide nõrgestamise pärast. Kuid Jochimsen kinnitas, et lähima nelja nädala jooksul pole intressimäära tõstmist ette näha.

Turud ootasid veel reede hilisõhtul toimuma pidavat Buba presidendi Hans Tietmeyeri kahte sõnavõttu, kuid liidupanga kõrged ametnikud olid möödunud nädalal niigi aktiivsed ja midagi radikaalset uut ega ootamatut tõenäoliselt sealt ei tulnud.

Uut hoogu andis dollarile juurde USA tööstustoodangu ootamatult suur kasv. Tootmine kasvas oodatud 0,3% asemel 0,7 protsendi võrra. Tootmisvõimsuste kasutusaste oli samuti oodatust suurem -- 84,4%, mis on viimase kahe ja poole aasta kõrgeim näitaja. Reede õhtul oli dollari kurss 14,18 krooni.

Hetkel kuum