29. oktoober 1997 kell 22:00

A. Greenspan pettis lootusi

Eile oli valuutaturgudel ootamise päev. Nüüd, kui dollari liikumised on tunduvalt aktsiatundlikumad kui tavaliselt, oodati kannatamatult kauplemise algust Wall Streetil. Teisipäevane Dow Jonesi tööstuskeskmise kõigi aegade punktitõus ning New Yorgi börsi rekordkäive näitas esialgset börside toibumist, kuid kas see oli vaid lühiaegne hinnakorrektsioon või pikema tõusu algus, on veel väga ebaselge. Kuna seekordne börsikriis ei olnud Ameerika päritoluga, vaid eksporditi Aasiast, siis peaks aktsiate hindade püsiv tõus andma rohelise tee dollari tõusule. Samas ei ole oodata ka liiga ägedat rallit, sest Aasia finantskriis pole veel kaugeltki lõppenud ja nii varitsevad ohud dollarit ka sealtpoolt.

Veel suurema ärevusega oodati USA föderaalreservide juhi Alan Greenspani eileõhtust esinemist kongressis. Kuigi börsikrahh ja sellega seonduv tagasilöök dollarile vähendas intressimäärade tõstmise väljavaateid, loodeti saada Fedi juhilt selgemaid vihjeid. Viimane, nagu võiski arvata, ootajate lootusi ei täitnud, keeldudes igasugusest sellekohasest kommentaarist. Üldiselt kommenteeris vanahärra viimaste päevade sündmusi kui keeristormi USA majanduse pikaajalise kasvu ja mahasurutud inflatsiooni perioodi taustal. Veel üheks pilveks USA majandustaevas osutus siiski septembrikuu tööstustellimuste kahanemine 0,6% võrra. Turud olid arvestanud hoopis 1,0protsendilise tõusuga.

Nii jäigi dollari kurss, mis kõikus päeva jooksul 1,739 ja 1,744 DEMi vahemikus, ka pärast USA turgude avamist väga volatiilseks ja oli õhtul 1,74 DEMi.

Hetkel kuum