29. oktoober 1997 kell 22:00

Likviidsuskriis mõjutab ärielu

Liisingufirmad karmistavad reeglid

Kui Hoiupanga Liising nõudis seni keskmiselt 10--15 protsendi suurust esimest sissemakset, siis nüüd on see protsent ettevõtte välisesinduste direktori Rasmus Kulla sõnul 18--20. «Sellises olukorras ei taha me kindlasti riiki krediteerida ja võtame vähemalt käibemaksu osa kohe,» ütles Kulla.

Baasintressi tõstis Hoiupanga Liising selle nädala algusest ühe protsendi võrra, nagu tegi ka Hoiupank. «Kui varem rääkisime intressist 11--13%, siis nüüd räägime 12--14,» selgitas Kulla. «Liisingu kallinemine on normaalne asjade käik, kuna mingi osa meie ressurssidest pärineb ju emapankadelt.»

Kulla ütles, et kui paari nädala jooksul rahaturul olukord ei muutu, võib kõne alla tulla liisinguintresside uus tõstmine.

«Kolm kuud tagasi oli meie intress Talibor pluss viis protsenti, mis teeks täna kokku juba 16 protsenti,» ütles Kulla. «Otsustasime esialgu vaadata, mis rahaturul üldse toimuma hakkab.»

Ühisliisingu AS tõstis sel nädalal omafinantseerimise määra 10--30 protsendilt 20--40 protsendile. Baasintress on varasema 11 protsendi asemel 13 protsenti, mis tähendab reaalset intressi 13--15 protsenti.

Ühisliisingu liisingudirektor Päärn Marran ütles, et lisaks liisingutingimustele on firma karmistanud ka klientide valikut.

«Oleme võtnud väga konservatiivse hoiaku, valides klientideks üksnes kindlaid tegijaid ja krediteerides riskivabamaid projekte,» ütles Marran. Tema kinnitusel võtab Ühisliising praegu jutule üksnes oma püsikliente või neid, kellel on Ühispanga soovitus.

«Loomulikult pühendame senisest hoopis vähem raha autoliisingule,» lausus Marran. «Ka autode liisimisel on sissemakse nüüd 20--40% varasema 10--20 asemel.»

Rasmus Kulla lausus et liisingufirmadele avaldab edaspidi otsest mõju Eesti Panga poolt kommertspankadele kehtestatav konsolideeritud kapitaliadekvaatsuse nõue.

«Tahes tahtmata peame hakkama senisest enam riske haldama koos emapankadega,» sõnas Kulla.

Ka Päärn Marran Ühisliisingust pidas tõenäoliseks, et uuest aastast jõustuv pankade adekvaatsusnõue kajastub automaatselt liisinguhindades.

Hetkel kuum