30. oktoober 1997 kell 22:00

Rahakriisi süvenedes võivad kinnisvaraturul hakata hinnad langema

ASi Pindi Kinnisvara Tallinna büroo juhataja Kalev Roosiväli märkis, et Eesti majandust tabanud likviidsuskriis jõuab järk-järgult kinnisvaraturule, mille esmane näht on oluline nõudluse vähenemine kallimate eramute ja korterite järele.

Roosivälja sõnul on ostjad juba peatanud tehingud kallimate kinnisvaraobjektidega. «Tallinna äärerajoonide kinnisvaraturul püsivad hinnad aga endiselt stabiilsed,» tõdes ta.

Kinnisvaraturu konservatiivsest iseloomust tulenevalt on investoritel just praegu mõttekas paigutada oma raha vähese riskiastmega kinnisvaraturule, ütles Roosiväli.

Kinnisvarafirma Mendelson & Co peamaakleri Margus Konsapi väitel elavnes börsilt välja tõmmatud raha paigutamine kinnisvarasse juba septembris. Ta tõi näiteks, et maa hind on Tallinnas tõusnud kahe viimase kuu jooksul tervelt kolmandiku võrra. Ka võetakse Konsapi sõnul kinnisvara ostmiseks endiselt palju laene.

«Kui tuleb majanduskriis ja tööpuudus kasvab, ei suuda inimesed enam kinnisvara tagatisel võetud laenusid tagasi maksta ja pandid jäävad pankadele kätte,» selgitas Konsap musta stsenaariumi. «Kui vabanenud pandivara on liiga palju, tekib kinnisvara müümisega loomulikult raskusi,» rääkis Konsap. Kinnisvara hinnad peaks Konsapi hinnangul hakkama langema järgmisel aastal.

Arco Vara juhatuse esimehe Ivar Siimari sõnul kajastub börsikriisi võimalik algus kinnisvaraturul hiljem. «Kui kriis jätkuks, oleks selle mõju märgata ehk paari kuu pärast,» ütles ta.

SRV Kinnisvara ASi arendusdirektori Indrek Toome sõnul ei mõjutaks võimalik majanduskriis kinnisvara hindu oluliselt.

«See võiks ju mõjuda juhul, kui laenutagatiseks panditud kinnisasjade osa oleks eriti suur. Eestis see nii ei ole,» väitis Toome.

Toome hinnangul ei ole Eesti kinnisvara praegu üle hinnatud. BNS

Hetkel kuum