16. november 1997 kell 22:00

Turud hakkavad stabiliseeruma

Läti börs on esmaspäeval ja teisipäeval pikkadeks pühadeks suletud. Seevastu toimus kauplemine erakorraliselt laupäeval. Mõlemal kauplemispäeval näitas börsiindeks mõõdukat üleprotsendist tõusu. Turgu vedas Unibanka, mis mõlemal päeval visalt ülespoole nihkus, olles tavapäraselt ka kõige aktiivsemalt kaubeldud. Turul on levimas ettevaatlik optimism ning kuna arvatakse, et fundamentaalnäitajad viimast järsku langust ei toeta, peaks hinnad hakkama tasapisi tõusma.

Leedu börs pööras nädala lõpul tõusule. Põhinimekirjas näitas taas minekut Hermis, kuna konkurent Vilniuse pank püsis neljapäevasel tasemel. Ka A-nimekiri liikus üles, kuna eelmistel päevadel rängalt kukkunud Leedu Gaas pööras taas tõusule. Turg on ilmselt saavutamas teatud stabiilsust, ehkki edasine trend on raskesti ennustatav, sõltudes suuresti arenenud turgude taastumise tempost ning sealsete investorite huvi taastumisest.

Vene turg rahunes pisut reedel ning RTS-indeks langes alla protsendi. Ehkki olulist müügisurvet polnud, väitsid maaklerid, et küllalt suured kliendid on valmis müüma vähimagi hinnatõusu korral ning see ei võimalda turul oluliselt tõusta. Suurem osa investoreid ei raatsi siiski aktsepteerida 40% kaotust ning ootab suuremat hindade taastumist. Põhi arvatakse igatahes käes olevat ning suuri langusi enam tulemas pole.

USA väärtpaberiturgudel on asjad võtnud positiivsema pöörde ning nädalalõpul tõusid aktsiad kaks päeva järjest. Mõned analüütikud leidsid, et turutõusule aitab kaasa fondijuhtide vajadus paigutada kuskile kriisi jooksul kogunenud sularaha, mille hoidmine pangakontodel pole mõeldav. Samuti oli heaks uudiseks jätkuvalt madal inflatsioon, mis julgustas investoreid majanduse edasiste väljavaadete suhtes. Enam ei nähta probleemi inflatsiooniohus, vaid ülemaailmses ebakindluses, millele lisas kaalu Jaapani turu järjekordne langus.

Hetkel kuum