10. detsember 1997 kell 22:00

Hansatee laenas Landesbankilt

«Laenuleping on sõlmitud viieks aastaks soodsa intressiga,» teatas Hansatee peadirektor Enn Pant eile. Intressimäära ei soovinud ta avalikustada. «Võib-olla mõni Eesti pank läheb kadedaks, kui kuuleb,» põhjendas Pant keeldumist.

«Ükski kohalik pank Eesti Panga normatiivide tõttu üksi niisugust laenu anda ei saa,» jätkas Pant. «Mitme panga koostöös tõuseks aga intress kõrgeks.»

Laenuraha katab Pandi sõnul vaid osa laeva kogumaksumusest, mille hind on 34 miljonit USA dollarit ehk 485 miljonit krooni. Ülejäänu laeva hinnast katab Hansatee omavahenditest. Pant ütles, et üle 40 miljoni krooni on Stena Line'ilt ostetava reisilaeva eest juba käsiraha makstud.

Hansateele on Landesbanki laen esimene välislaen. Seni finantseeris Hansatee projekte Ühispank.

Landesbank on Enn Pandi väitel üks suuremaid laevandust finantseerivaid panku maailmas. «Neil on ligi pool tuhat laeva pandis,» märkis Pant. Eesti firmadest on Landesbankist varem laenu saanud AS Eesti Merelaevandus.

Pandi kinnitusel Hansateel seni ühtegi laenukohustust ei olnud. «Suvi oli nii hea, et augustiks olime kõik laenud maksnud,» tõdes ta.

Järgmise laenu kavatseb Hansatee võtta laeva Vana Tallinn ostmiseks ASilt TH Ferries. Laeva üle 210 miljoni kroonisest maksumusest laenab Hansatee veidi vähem kui poole, ülejäänu katab omavahenditest, sõnas Pant.

Hetkel kuum