17. detsember 1997 kell 22:00

Börsil taas eufooria

Kui veel mõned nädalad tagasi võis tunnetada paljude investorite hirmu võimaliku üldise majanduskrahhi ees, siis tänaseks on see asendunud üldise eufooriaga.

Stsenaarium, et aktsiahinnad jõuavad juba aasta alguses augustikuu tasemeteni ning laenuintressid võtavad suuna alanemise poole, tundub üha reaalsem. Maaklerite sõnutsi on spekulantidest väikeinvestorid tulnud turule tagasi ning paigutavad kogu oma vaba raha aktsiatesse.

Jälle on õhus tunda kiiret võimalust rikastuda ning ühtlasi kannustab tagant palavikuline soov sügisesi börsikaotusi tasa teha. Kõik muidugi teavad, et varsti on oodata uut krahhi. Ent kõik usuvad, et neist läheb see mööda.

Tallinna börsi ajalugu näitab üsna veenvalt, et aktsiahinnad ei sõltu peaaegu üldse ei makro- ega mikromajanduslikest näitajatest, vaid hoopis juhuslikumatest faktoritest.

Näiteks Hoiupanga aktsia on napi kuu aja jooksul muutunud ligi kaks korda kallimaks. Samal ajal vähendas pank oma kasumiprognoosi, ning kommentaatorid kinnitavad ühest suust, et kuldajad panganduses on möödas. Investorid lasevad selle jutu kõrvust mööda ja lubavad end mõjutada kuuldusel Hoiu- ja Tallinna Panga ühinemisest. Kui Hoiupank selle teate ametlikult ümber lükkab, siis millegipärast tõstab see aktsiahinda veelgi.

Soovitan Äripäeva lugejatel säilitada börsi suhtes kaine meel ja mitte laskuda äärmustesse. Kui otsustate kindlalt aktsiaturul mitte osaleda, siis jätate hea võimaluse kasutamata. Kui panete sinna kogu oma raha, siis riskite olla ühel päeval kõigest ilma.

Nõuanne on lihtne: pange börsile see raha, mille kaotuse te suurema valuta üle elate. Ning arvestage alati, et krahh saabub just sel päeval, kui seda kõige vähem oodatakse.

Hetkel kuum