22. detsember 1997 kell 22:00

Edu maailmas miljoneid ei too

«1500 krooniga ära ei ela ja tööd ei tee. Ainuüksi Vabaduse väljakul asuva ateljee üür on 1200 krooni kuus,» tunnistab Toomik. Lisaraha tuleb näitustest, stipendiumitest, preemiatest ja vahel harva loomingu müügist.

Eesti kunstimuuseum ostis paar videoinstallatsiooni ja ühe installatsiooni müüs Toomik välismaal.

Toomiku maalide ja installatsioonide müüki on mõneti raskendanud viis aastat tagasi korraldatud noortenäitus «ArtMix». Toomik viis tollele näitusele purgistatud väljaheited ja paljud seostavad senini ta nime ainult toonaste väljapanekutega.

«See oli sügavalt filosoofiline teos,» ütleb Toomik, «kuid sellest ei saadud aru.» Üks Eesti nädalaleht kleepis Toomikule koguni külge roojakunstniku tiitli.

Viimasel ajal ei ole kunstikriitikud teda enam eriti materdanud. «Olen kunstimaailmas oma koha pälvinud,» rõõmustab Toomik ise.

Toomik kinnitab, et kui mõni uusrikas ta enda juurde perfomance'it või installatsiooni tegema kutsub, ei pruugi ta tellimust täita.

«Minu jaoks on tähtis idee ja impulsi tekitamine, ainult rahapuudusest ma tööd ei tee. Halb maitse, mis hiljem suhu jääb, on palju kulukam,» räägib Toomik.

Samal põhjusel ei maali Toomik ka tellimuse peale linde ja liblikaid. «Eestlastel on kivinenud maitse. Saatkondade ja pankade hooneid kaunistavad samade kunstnike tööd ja valik põhineb tutvustel. See on halva maitsega manipuleerimine,» kinnitab Toomik.

Tegelikkuses pole ta siiski nii kategooriline raha eest enda müümise suhtes. Sel suvel elas ta paar kuud USAs San Antonios ühe sealse miljonäri Linda Pace'i juures, kellel on üks parimaid kunstikeskusi USAs.

Toomiku sõnul lõi kutsuja kõik võimalused töö tegemiseks. Kasutasin kallist korterit, minu käsutuses oli kaks autot. Elamiseks sain 500 dollarit nädalas, samuti kandis kutsuja sõidukulud, meenutab Toomik.

Toomik ütleb, et osast kunstinäitustest võtab ta osa ainult nime tegemise pärast. See võib päris kulukaks osutuda -- Veneetsia kunstibiennaalil osalemine läks kolme kunstniku peale maksma 700 000 krooni.

Eestis on Toomik tööde teostamiseks rahalist abi saanud kultuuri sihtkapitalilt ja Sorose kaasaegsest kunstikeskusest. Viimati sai Toomik näituse Interstanding 2 ühe peapreemiatest 15 000 krooni. Suurima rahalise preemia, 4000 USD, sai Toomik UNESCO näituselt Pariisis 1995. aastal.

«Fondid toetavad mind meelsasti. Olen end tõestanud,» ütleb vaheldumisi Eesti armastatuim ja vihatuim kunstnik.

Hetkel kuum