Reitingufirmade langenud reiting

22. jaanuar 1998, 00:00

Juhtivatest reitinguagentuuridest, mille hindest riikide ja firmade usaldusväärsusele sõltub raha liikumine maailma kapitaliturgudel, ei osanud ükski ette näha Aasia kriisi võimalust ega ulatust.

Veel septembris oli Lõuna-Korea laenureiting AA-, mis vastab mitmete lääneriikide krediidihindele. Tänaseks on Korea hinnet alandatud samale tasemele Pakistani ja Jordaaniaga.

Agentuuride antud krediidihindest sõltuvad otseselt mitmete investorite, seal hulgas pangad, pensionifondid, portfellihaldurid ja kindlustusfondid, otsused oma raha paigutamise kohta. Mõnedel USA fondidel on näiteks keelatud investeerida spekulatiivseks hinnatud riikidesse või väärtpaberitesse. Agentuuride Standard & Poor's ja Fitch IBCA puhul on selliseks piiriks BBB-, agentuuril Moodys' Baa3.

Sageli pole reiting muud, kui turgudel teada oleva info kokkuvõte. Nii põhjendavad agentuurid möödalaskmisi Aasia riikide riski hindamisel. Et aga agentuurid teenivad lõviosa tuludest reitingu tellijatelt võetavatest tasudest, pole välistatud teatud vastumeelsus olulisemate klientide, seal hulgas valitsused, krediidihinde alandamise suhtes.

Maailmamajanduse globaliseerudes pole siiski mõeldav, et investorid laenusoovija usaldusväärsust ise hindama hakkaksid. Esikolmiku möödalaskmised võivad aga luua tingimused uute reitinguagentuuride esilekerkimiseks. FT

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing