19. veebruar 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Taani peaminister Poul Nyrup Rasmussen kuulutas eile välja ennetähtaegsed parlamendivalimised, et vähendada poliitilisi pingeid enne rahvahääletust, mis otsustab taanlaste tuleviku Euroopa Liidus.

Kui 11. märtsil toimuvate üldvalimiste järel tekib praeguse vasaktsentristliku koalitsiooni asemel paremtsentristlik valitsusliit, võib see süvendada taanlaste vastumeelsust ELi sügavama integratsiooni ja ELi laiendamise suhtes.

Referendum Amsterdami lepingu üle toimub 11 nädala pärast. REUTER-ÄP

Poola parlamendi eilne otsus nimetada keskpanga juhiks uuesti panga senine president Hanna Gronkiewicz-Waltz lubab lähemaks kuueks aastaks ennustada stabiilse monetaarpoliitika jätkumist.

Gronkiewicz-Waltzi tuntakse Poolas kui range majanduspoliitika toetajat ja keskpanga sõltumatuse eest võitlejat.

Keskpanga president nimetas inflatsiooni alandamist eelmise aasta 13,2 protsendilt 5 protsendile aastaks 2001 ning pangandussüsteemi stabiilsuse tagamist oma teise ametiaja peamisteks eesmärkideks. REUTER-ETA

Soome parlament teeb otsuse ühinemise kohta Euroopa majandus- ja rahaliiduga 17. aprillil, ütles rahandusminister Sauli Niinistö.

Eurodebatt parlamendis algab järgmisel teisipäeval.

Peaminister Paavo Lipponeni valitseval koalitsioonil on parlamendis tugev enamus. Kõik viis koalitsiooniparteid on otsustanud rahaliitu toetada. STARTEL-BNS

Leedu keskpank andis 11 pangast kolmele -- Vilniusele, Hermisele ja ?iauliaile -- õiguse jagada riigi nimel võetud laene ja võtta täiendavat aktivariski.

Keskpanga juhatus usub, et nimetatud pangad on suutelised lisariski kandma kapitali adekvaatsuse nõudeid rikkumata. BNS

Leedu keskpank andis Prantsuse Societe Generale'ile filiaali avamise loa.

Societe Generale on teine Leedus tegevust alustav välispank. Poola Kredyt Bank PBI avas Vilniuse filiaali möödunud aasta oktoobris.

Prantsuse panga filiaal alustab tegevust aprillis või mais. Societe Generale on bilansimahult kolmas pank Prantsusmaal ja 18. maailmas. BNS

Hetkel kuum