12. märts 1998 kell 22:00

Kas tuleks valimisliidud keelustada?

Kuidagi tuleb ju inimrühmad ja huvid ühendada. On need parteid või valimisliidud, mis siis sellest? See on ainult vorm. Sisu on selles, et huvirühmad peavad olema selgelt näha.

Praegu on küll selline jama, et meil on sõpruskonnad, kes tegelevad selle sama sõpruskonna huvide, aga mitte valijate huvide esindamisega. See on minu sügavalt subjektiivne arvamus. Ma ei usu, et valimisliitude keelustamine muudab praegust olukorda.

Praegu on nii, et igaks valimiseks tehakse oma platvorm, mis võib eelmiste valimiste ajal välja käidud ideedega olla risti vastupidine. Mulle tundub, et võimekad inimesed hoiavad poliitikast selle tõttu eemale, et käib selline hõljumine. Nad ei taha oma nime määrida.

Arvan, et kui valimisliidud on vajalikud ja neid moodustatakse, siis ei tohiks neid ka ära keelata. See on sekkumine demokraatiasse. See, et neid valimisliite on rumalalt moodustatud, näitab meie poliitilist kultuuritust, aga keelamisega poliitilist kultuuri ei tõsta. See ei aita lahendada praeguseid probleeme.

Parteid ja erakonnad alles kujunevad ja vaated muutuvad. Võib-olla valimisliitude keelamisest on abi, aga mul ei ole sellesse usku.

Kui nad nii jätkavad, siis ei muuda ka valimisliitude keelustamine midagi. Neil oleks viimane aeg hakata tööd tegema sõltumata sellest, kas on liidud või ei ole.

Valimisliitude keelustamine ei lahenda probleemi, see on maitse küsimus. Sisu on selles, kuidas valimisliidud oma lubadusi täidavad ja mida nad teevad.

Minu arvates võiksid valimisliidud ka edasi olla. Niikuinii peab alates oktoobrist selleks, et partei registreerida, selles olema vähemalt tuhat liiget, et partei registreeritaks. Liituda tahtsid aga just rohkem väiksemad parteid ja erakonnad.

Keelustamine ei ole päris õige sõna, aga ma ei poolda valimisliite. Eriti kui valimisliite moodustavad väga erinevate huvidega grupid ainult selleks, et võita eesolevad valimised.

See hajutab vastutust just selles mõttes, et kui on konkreetne partei, siis on ta ühesuguse mõtlemisviisiga, ta vastutab oma ideede elluviimise eest oma valijate ees.

Seda näitab ka praegune Koonderakonna ja Maarahva ühenduse poolt moodustatud koalitsioon, mis tundub natukene liiderdamisena.

Koalitsiooni on moodustanud erinevad huvigrupid, kelle eesmärgid on mõnikord ka vastuolulised.

See maainimene, kes andis oma hääle Maaliidule, ei pruugi sugugi tunda rõõmu Tallinna-kesksetest ja suurettevõtteid puudutavatest tegemistest. Teda huvitavad rohkem maapiirkonda puudutavad probleemid ja nende lahendamine.

Hetkel kuum