Teadusprogrammid lähevad kalliks

21. aprill 1998, 00:00

Euroopa Liidu (ELi) innovatsiooniinfo keskuse direktor Marek Tiits ütles, et järgneval neljal aastal toimuva ELi teadus- ja arendustegevuse viiendas raamprogrammis osalemiseks peab Eesti esmakordselt maksma umbes 80 miljoni krooni suuruse osalemistasu.

Eesti peaks raamprogrammi projektikonkurssidel osalemiseks raha ette nägema järgmiste aastate riigieelarves. Samas ei välistanud Tiits, et osa raha saadakse ka Phare vahenditest.

1990. aastate algusest on selliste projektidega tulnud Eestisse pisut üle 4 miljoni eküü ehk 63,5 miljonit krooni. Erinevalt Phare projektidest, kus eraldatav summa on teada, saavad teadus- ja arendusprogrammid Tiitsi sõnul raha vaid sõltuvalt projekti headusest.

Tiitsi sõnutsi ei saa saadud raha makstava osalemistasuga võrrelda. «Kaheksa aasta jooksul on Eesti majandus oluliselt konkurentsivõimelisemaks muutunud,» lausus ta. Seni piirdusid Kesk- ja Ida-Euroopat hõlmavate projektide eelarved mõnesaja tuhande ECUga, mis nüüd, kui Eesti täisosaluse saab, miljonitesse ulatuvad, selgitas Tiits edasist arengut.

Eestile on konkurssidel osalemine oluline ka väliskaubandusdefitsiiti silmas pidades. «See pole lahendatav lihtsalt kaubanduse ja transiidiäriga,» lausus Tiits, «Eestis peab tekkima konkurentsivõimeline tööstus.»

Seni on Eesti Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest ühe elaniku kohta teadusprojektidega saadud raha poolest Sloveenia järel teine. Kui keskmine esitatud ja raha saanud projektide suhe on 1:10, siis Eestil on 1:5. Praegu käib konkurss infotehnoloogia alal ja hullu lehma tõve uurimiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing