12. mai 1998 kell 22:00

Aknaraami valides lähtu otstarbe ja hinna suhtest

Avatäidete turul aknaraamimaterjali valides peab tellija mitmete eri omadustega raamimaterjalide vahel valides silmas pidama materjalide omadusi ja kasutusvaldkondi.

Aeg on näidanud, et puit- ja puitalumiiniumakende peaturuks on ühepereelamud, ridaelamud ja arhitektuurilist väärtust omavad hooned -- akende ülesandeks jääb hoonet veelgi väärtustada. Liimpuidust valmistatud akende eeliseks on materjali traditsioonilisus, naturaalsus ja võime tasakaalustada ruumi niiskustaset.

Töömahukuse tõttu on lihtsamat tüüpi akende osas puitakende hind PVC-akende omast kõrgem. Seevastu annab puit värvi ja kuju poolest rohkem võimalusi eri lahendusteks. Seega läheneb plastikust ja puitakende hind aknadisaini keerukuse suurenedes.

Vahet tuleb teha puit- ja puitalumiiniumakendel. Olenevalt aknatüübist on puitakende välisperimeeter või osa sellest (alumised horisontaalpinnad) kaetud alumiiniumprofiiliga. Kahe raamiga akna puhul on kogu ühekordse klaasiga varustatud välimine raam alumiiniumist ja sisemine klaaspaketiga raam puidust.

Alumiiniumraam eraldab puitraami ilmastiku meelevallast, vähendades akna ekspluatatsioonikulusid ja pikendades oluliselt selle eluiga tavalise puitaknaga võrreldes.

PVC-profiilidest valmistatud akende headeks omadusteks on nende praktilisus ja kasutusmugavus, samuti on need peaaegu hooldusvabad, hea soojapidavusega ning hinnalt soodsad.

PVC-akende miinuseks on nende hilisema ümberdisainimise võimatus, piiratud tugevusnäitajad ja suhteliselt suur joonpaisumine, mistõttu plastikust pole soovitatav valmistada suure kasutuskoormusega välisuksi.

Üldiselt on PVC igati kohane raamimaterjal korruselamute, eramute, ühiskondlike-, äri- ja tootmishoonete avatäideteks.

Alumiiniumi eelisteks raamimaterjalina on materjali elegantne pinnaviimistlus, hea töödeldavus, vastupidavus ja lai kasutusala. Alumiiniumi miinuseks aknaraamimaterjalina on suhteliselt kõrge hind.

Märgitud omaduste tõttu sobib alumiinium esindus- ja ühiskondlikele hoonetele. Tänu konstruktsioonilisele tugevusele sobib alumiinium klaasfassaadide, valguskatuste, talveaedade ning ühiskondlike- ja ärihoonete uste ja vitriinide ehitamiseks.

Teras on avatäitematerjalidest tugevaim ja suhteliselt soodsa hinnaga. Vaid terasest saab valmistada enam kui 30minutilise tulepüsivusega uksi ja aknaid.

Terase kasutusalaks on klaaskonstruktsioonid, turvauksed, tulekindlad uksed ja akendest peamiselt umbaknad. Terasest avatavate akende valmistamist piirab suur hinnavahe konkureerivate materjalidega.

Aktiivse kasutusega ühiskondlike hoonete, nt kaubamajade, uste materjalina on terase eeliseks tema pikem vastupidavus tihedale kasutusele. Terase miinuseks võib pidada tema vastuvõtlikkust korrosioonile, kuid seda aitab vältida tootjapoolne kvaliteetne materjalitöötlus.

Hetkel kuum