20. mai 1998 kell 22:00

Venemaa valitsus vajab külma närvi

Moskvas visiidil viibiv maailmapanga president James Wolfensohn, kelle juhitav organisatsioon on Venemaa suurim laenuandja, ütles eile, et riigi aktsiaturg on kriisis, kuid et Sergei Kirijenko kuu aega ametis olnud valitsus suudab olukorda kontrollida.

«Viimased kaks kuud on olnud äärmiselt rasked,» tunnistas president Jeltsin Kremlis valitsuse nõupidamisel, «vajame külma närvi.»

Tund enne börsi sulgemist oli RTSi aktsiaindeks langenud 232,14 punkti tasemele. Ainuüksi viimase nädalaga on indeks kaotanud peaaegu neljandiku oma väärtusest.

Jeltsin püüdis turge üles rääkida.

«Jätkame tasakaalukat hästi läbi mõeldud kurssi oma finantsturgude toetamiseks, et takistada nende kokkuvarisemist,» ütles Jeltsin, kutsudes Kirijenkot ja Venemaa keskpanga juhti Sergei Dubininit, kes rubla toetuseks intressimäärad teisipäeval 50% tõstis, tegevust paremini koordineerima.

Samuti lubas Jeltsin, et valitsus täidab oma kohustused kodu- ja välismaiste võlausaldajate ees, keda intressimäärade järsk tõstmine on rahutuks teinud. Riigieelarve on niigi pingeline ning maksutulud visad laekuma.

Venemaa välisvõlg ulatus 1997. aasta lõpul 123,5 miljardi dollarini, millest suurem osa pärineb veel endise Nõukogude Liidu ajast. Venemaa sisevõlg, peamiselt valitsuse võlakirjade kujul, ulatus 95 miljardi dollarini.

Keskpanga valuutavarud on mai alguse 16 miljardilt dollarilt kahanenud 15,5 miljardile.

Teisipäeval kulutas keskpank rubla tugiostudeks 500 miljonit dollarit.

Moskva linn lükkas eile edasi 500 mln dollarilise eurobondide emissiooni, põhjendades otsust turul valitseva ebasoodsa olukorraga.

«Oleme korduvalt hoiatanud, et (Jeltsini) poliitika ei lõpe hästi,» ütles kommunistide liider Gennadi Zjuganov eile riigiduumas.

«Kutsume kõiki parteisid toetama kaevureid, õpetajaid ja arste, kes usuvad, et peamine süüdlane on president Jeltsin ning nõuavad tema tagasiastumist,» ütles Zjuganov. Presidendi «süüdistuskokkuvõte» oli kokku 12 lehekülge.

Umbusaldushääletuse algatamiseks vajalikud allkirjad saadi eile kokku. Ehkki menetlus on keeruline, on peaministri ametisse nimetamisel nurka surutud duumal südikust oma tahe lõpuni viia.

Samal ajal üritab peaminister Sergei Kirijenko leida lahendust küsimusele, kuidas maksta palgavõlad ning püsida siiski eelarves etteantud raamides. Teisipäevane intresside tõus teeb ülesande veelgi keerulisemaks.

Mitu kuud palgata olnud streikivad kaevurid on lõiganud Venemaa kaheks, blokeerides kõik ida-lääne-suunalised raudteed, sealhulgas maailma pikima Trans-Siberi raudtee.

Kemerovo oblasti kuberner Aman Tulejev kuulutas eile Kuzbassis välja erakorralise seisukorra.

Blokaadi mõju Vene ekspordile on esialgu raske hinnata. Raudteeministeeriumi sõnul on viimase viie päevaga naftasaaduste transport vähenenud ligi üheksa protsenti.

Halbadele uudistele tuli lisa, kui Venemaa parlamendi ülemkoda kiitis eile heaks vastuolulise maakoodeksi, mis peaaegu keelustab põllumajandusliku maa ostu ja müügi. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum