9. juuni 1998 kell 22:00

Saksamaal vähenes tööpuudus

Dollari kurss jeeni suhtes liigub vist taas tempoga jeen päevas. Eile tõusis see Aasia turgudel 141,35 jeenini dollari kohta pärast USA aserahandusministri Lawrence Summersi teadaannet, et Pariisis toimuval seitsme juhtiva tööstusriigi aserahandusministrite kohtumisel käsitletakse olukorda Venemaal ning Aasia kriisi, kuid poliitilist seisukohavõttu ilmselt ei tule. Euroopa turgudel dollar langes, sest turud hakkasid kartma, et Jaapani Pank võib sooritada interventsiooni. Nimelt oli Jaapani juhtiva Liberaaldemokraatliku partei ametnik Taku Yamasaki taotlenud rahandusministeeriumilt luba agressiivseks turule sekkumiseks. Maaklerid jäid siiski ettevaatlikuks, sest G7 võib ühisaktsioonideks kokku leppida avalikkusele teatamatagi. Vahetult pärast istungi lõppemist keeldusid aseministrid igasugustest kommentaaridest.

Dollari languses polnud ilmselt siiski süüdi niivõrd interventsioonikartus kui hea võimalus kasumivõtmiseks. Analüütikud on enam-vähem kindlad, et jeeni langus jätkub juba pärast G7 kohtumise lõppu, sest saareriigist on tulemas majanduse allakäigu süvenemist peegeldavaid makromajandusnäitajaid. Reedel avaldatav sisemajanduse kogutoodangu näitaja on ilmselt väga madal, sest rekordiline tööpuudus on alandanud niigi madalat siseriiklikku tarbimist veelgi. Eile pärastlõunal oli dollari kurss veidi alla 140 jeeni.

Saksamaal seevastu tööpuudus vähenes. Mais alanes see aprillikuu 11,4-lt protsendilt 10,9-le, mis ei näita siiski trendi, sest see oli tingitud valitsuse poolt finantseeritavast täiendusõppeprogrammist.

Hetkel kuum