10. juuni 1998 kell 22:00

Mart Sõra kandidatuur toetub opositsioonile

Praegust Eesti Panga nõukogu liiget Mart Sõrga toetab riigikogu napp häälteenamus. Sõra kandidatuuri poolt on 49 riigikogu liiget, 47 liiget hääletaks kas Koonderakonna esitatud Tiit Vähi või Olev Raju poolt.

Mart Sõrg ütles eile Äripäevale, et ta alustab riigikogu fraktsioonidega kohe läbirääkimisi panganõukogu liikmete valimise kohta. «Eesti Panga nõukogu ei koosne printsiipidest, vaid konkreetsetest isikutest,» lausus Sõrg. «Tahan poliitikute soove kuulda võtta ja pingeid maandada. Mina ei vastanda poliitikuid ja spetsialiste.»

President Merile andis aluse Mart Sõra kandidatuuri esitamiseks keskpanga nõukogu esimehe kohale Keskerakonnalt saadud toetus Sõrale.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Siiri Oviir ütles, et Mart Sõrg väärib toetust, sest ta on oma ala suur asjatundja. «Keskpanka ei saa kommertspankade pankrotistumise ja ühinemise ning börsilanguse perioodil nõukoguta jätta,» lausus Oviir. «Kui me praegu Mart Sõra kasuks ei otsusta, mõjub see riigile hukatuslikult, sest keskpank jääks hilissügiseni järelevalveorganita.»

Reformierakond, Mõõdukad ja Isamaaliit teatasid juba eelmisel nädalal toetusest presidendi esitatavale kandidaadile. Eile ühinesid opositsiooni toetusega peale Keskerakonna ka välisministri Toomas Hendrik Ilvese juhitav Rahvapartei.

Riigikogu Koonderakonna fraktsiooni esimees Mati Meos pakkus eile president Merile Eesti Panga nõukogu esimehe kohale Tiit Vähit ja Olev Raju. Meri ei nõustunud Raju kandidatuuri pikemalt arutama ja ütles, et Vähi nimetamine keskpanga nõukogu etteotsa oleks seadusevastane.

Valitsusliidu varasem soosik majandusminister Jaak Leimann teatas eelmisel nädalal, et ta ei kavatse Eesti Panga nõukogu esimeheks kandideerida, sest ta ei pea ennast panganduse asjatundjaks.

Eelmisel nädalal esitasid opositsioonierakonnad riigikogule Eesti Panga seaduse muutmise eelnõu, et keskpanga praeguse nõukogu volitusi vajaduse korral pikendada.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et tõenäoliselt võib ka praegu kehtivaid seadusi tõlgendades Eesti Panga nõukogu volitusi pikendada. «Ma ei ütle, et Eesti Pank sellise võimaluse otsimisega praegu tegeleb, aga tõenäoliselt mingi lahendus leitakse,» lisas Kuusmann.

Riigikogu võib jõuda otsuseni Eesti Panga nõukogu esimehe kandidatuuri suhtes varemalt järgmisel esmaspäeval.

Hetkel kuum