26. juuli 1998 kell 22:00

Kilp ja Haller on väljapressijad, ütleb Jüri Mõis

Hansapank tahab Hoiupanga tippjuhtide lahkumistasu tagasi

«Mina pole oma töötamise jooksul saanud kunagi sellist summat,» kinnitas Mõis. Tema sõnul on kahe endise Hoiupanga tippjuhi lahkumistasu ebaadekvaatne. «Piltlikult öeldes teeb see 450 000 dollarit iga Hoiupanga töötaja kohta umbes 6000 krooni, see ei ole väike summa,» tõdes Mõis.

Hansapank otsib praegu juriidilisi võimalusi, kuidas Kilbile ja Hallerile makstud lahkumistasu tagasi saada. Millise lahenduseni on juristid praeguseks jõudnud, ei soovinud Mõis kommenteerida.

Küsimusele, kas on võimalik, et endine Hoiupanga nõukogu esimees ja praegune Hansapanga nõukogu liige Joakim Helenius oli juba sügisel teadlik Hoiupanga aktsiaemissiooni märkimise ajal sõlmitud Daiwa laenust ja ka Hoiupanga laenuga seoses võetud kohustusest ning maksis Kilbile-Hallerile suure lahkumistasu selleks, et info välja ei tuleks, vastas Mõis: «Kõik on siin ilmas võimalik.»

Eelnevalt on üks tundmatuks jääda sooviv pangandustegelane öelnud, et Helenius pidi teadma Hoiupangale võetud kohustusest, sest Heleniuse firma Hansa Investments korraldas emissiooni. «Emissiooni korraldaja uurib välja kõik, mis uurida annab, kust raha tuleb, kellelt ja millistel tingimustel,» ütles allikas.

Helenius ise on kinnitanud, et ta ei teadnud Daiwa laenuga seoses Hoiupanga tehtud optsioonist sügisel midagi, vaid sai sellest teada selle aasta kevadel. «Me andsime selle raha inimlikkusest. Pidime arvestama, et oleme võib-olla purustanud kahe inimese karjääriväljavaated,» kinnitas Helenius.

Aare Kilbilt ja Priit Hallerilt ei õnnestunud Äripäeval kommentaari saada.

Hoiupanga Töötajate ASi juhataja Marcel Vichmann ütles, et kui Kilp ja Haller ise lahkumistasu tagasi ei maksa, siis pole seda võimalik ka tagasi nõuda. «Küsimus on põhimõttes -- kui leitakse, et pangale on tekitatud sellist lahkumistasu makstes kahju, siis tuleks see raha tagasi nõuda neilt, kes selle summa maksid,» ütles Vichmann. «Lahkumistasu maksmise kohta on olemas ju leping ja nõukogu sellekohane otsus,» lausus ta.

Hoiupank maksis endistele panga juhtidele Aare Kilbile ja Priit Hallerile kevadel kokku 450 000 dollarit lahkumistasu.

Hetkel kuum