16. september 1998 kell 22:00

Kuidas suhtuda Swedbanki tegevusse?

Eesti majandusele oleks küll vajalik, kui pangandusse tuleks usaldusväärset kapitali. Seejuures sõltumatut kapitali, sest minu arvates on Eesti panganduse kapital liialt omavahel läbi põimunud. Iseküsimus, kas Swedbank ja üldse Põhjamaade pangandus, mis on suhteliselt nõrk ja väga pikalt riigi lõa otsas olnud, on kõige tervem ja tugevam kapital, mis võiks toimida Eesti panganduses. Võib-olla mõni Briti või Saksa pank oleks asjalikum.

Kas Swedbank muutub seeläbi selliseks strateegiliseks investoriks, kes võtab enda kanda vastutuse pangas? Senine väliskapital Eesti pankades pole olnud eriti vastutustundlik. Pean silmas Maapanka ja EBRDd.

Imestan, et välispangad siin veel nii väheaktiivsed on. Skandinaavia poolelt mõlgutavad kõik juba pikka aega selliseid mõtteid, aga konkreetset teed ei ole veel keegi endale selgeks teinud, peale Swedbanki.

Arvan, et see on üsna paratamatu protsess. Ilmselt tuleb see ka Eesti pangandusele kasuks.

Suure tõenäosusega ei ole muudatused veel lõppenud. Sel aastal võib küll teiste tulek pidurduda, aga esimene pääsuke on olemas ja see on väga hea.

Tundub, et praegu käib võidujooks. Ka aprillis oli Swedbankil kasulik suruda kiirele ühinemisele, et Hansapangas ei oleks ees teist strateegilist investorit, milline võis tekkida Hansapanga emissioonist. Kui ta ületab 20%, läheb konkureerijatel elu raskeks.

Omal ajal arvasin, et strateegilisest investorist on abi siis, kui väljas on talv ja on vaja, et keegi sooja annab.

Hoiupangas oli Swedbank strateegiline investor, aga hiidfinantseerimisi jms rasketel aegadel ei olnud. Nii ma ei näe, et oleks võimalik palju uut oskusteavet Hansapanka tuua.

Eesti ja Rootsi vaheline finantsturu ärimaht on liiga väike, et uued suured sünergiad võiksid sündida. Praegu käib võistlus, et kes jõuab kiiremini platsile ja saab oma lipu sinna maha panna.

Vaevalt Hansapank nüüd Swedbankiks muutub. Seda ei arva ilmselt Swedbank ise ka. Pigem soovivad nad olla Hansapanga kaudu seotud Eesti turuga ja ilmselt neile tundus, et endine osalus, mis nad Hoiupangast pärisid, ei ole piisavalt suur ja kindel.

Ei usu hästi üldse, et üks Rootsi pank julgeks suhteliselt suurt Eesti panka üle võtma tulla, koopereerumata juhtkonnaga. See oleks üsna hulljulge tükk.

Hetkel kuum