21. september 1998 kell 22:00

Ettevõtjate riikliku garantii idee ei leia ekspertide toetust

«Eraettevõtete laenude garanteerimine peaks olema äärmuslik variant,» ütles peaministri majandusnõunik Aare Järvan. «Riik ei peaks võtma äririske, vaid looma ettevõtjatele soodsa keskkonna ekspordi taastamiseks.»

Järvan ütles, et ta pooldab pigem laos seisva eksporditoodangu riigireservi ostmist kui laenude garanteerimist. Kauba riigireservi ostmine peaks toimuma kindlasti tingimusel, et ettevõtted selle hiljem tagasi ostavad, rääkis Järvan.

Rahandusministeeriumi välislaenude osakonna juhataja Agate Dalton ütles, et riiklik laenude garanteerimine looks pretsedendi. «Ma ei poolda laenude garanteerimist,» ütles Dalton. «Miks peaks riik eraettevõtete laene tagama.»

1. augusti seisuga oli riigil laene 3,5 mld krooni eest.

Suuremad kommertspangad ja ettevõtted tegid eelmisel nädalal peaminister Mart Siimanniga kohtudes ettepaneku, et riik võik tagada kuni 300 mln krooni miljardist kroonist, mida ettevõtted vajavad käibevahenditena aasta lõpuni.

Valitsus arutab seda ettepanekut kui ühte võimalikku varianti Vene krahhist põhjustatud rahakriisist väljumiseks tänasel istungil.

Hetkel kuum