8. oktoober 1998 kell 22:00

Rootsi prioriteet on majanduskasv

«Majanduskasv on aastaid tagaplaanile jäänud, sest peatähelepanu on olnud eelarve saneerimisel,» selgitas Persson.

Lähiaastateks lubab uus valitsus madalat inflatsiooni ja 3% majanduskasvu.

Valitsuse majanduspoliitikat hakkab koordineerima uus superministeerium, mis ühendab endised sise-, side-, tööturu, majandus- ja kaubandusministeeriumid. Ministeeriumit hakkab juhtima Björn Rossengren, kelle asetäitjaks saab sotsiaaldemokraatide endine peaministrikandidaat Mona Sahlin.

Turgudele on oluline, et Erik Åsbrink jätkab rahandusministrina ja hakkab koordineerima ka maksupoliitikat. Tööhõive alal peab valitsusprogramm kinni varem seatud eesmärgist alandada tööpuudust 2000. a vähem kui 4 protsendile.

Valitsus asub tööle keset valuutakaost -- alates maist on Rootsi kroon odavnenud 15 protsenti. Esmaspäeval tegi kroon läbi suure kukkumise. Analüütikute sõnul on turud nüüdseks mõnevõrra rahunenud, kuid ärevus pole veel kadunud.

Rootsi krooni langus on järsult suurendanud riigi valuutas nomineeritud välisvõlga, mis on tänavu kasvanud 26 miljardi Rootsi krooni võrra, ehkki valitsus on võlgu 20 miljardi krooni võrra kustutanud.

Euroopa rahaliidu osas Rootsi uue valitsuse programm uut teavet ei lisanud -- referendumi aeg on endiselt määratlemata. KL-DI-ÄP

Hetkel kuum