26. oktoober 1998 kell 22:00

Riik lagundab ASi Eesti Põlevkivi

Ülejäänud põlevkivi tootmise üksused kavatsetakse liita Eesti Energiaga.

Majandusministeeriumi nõunik Arvi Hamburg rääkis, et Eesti Põlevkivist tuleks eraldada Viru ja Tammiku kaevandused ning Aidu karjäär ning müüa need eelläbirääkimistega pakkumise teel Kiviterile ja Kunda Nordic Tsemendile.

Hamburg ütles, et selle nädala jooksul esitab majandusministeerium valitsusele Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia ümberkujundamise ja erastamiskavade muudatused ja seal on nimetatud ettepanekud sees.

Novembri keskel kujundab valitsus oma otsuse selles küsimuses, teatas Hamburg. Praeguste plaanide järgi peaks Ida-Virumaal põlevkivi ja energiaettevõtete restruktureerimine peale hakkama juba järgmise aasta 1. jaanuarist, kinnitas ta.

ASi Eesti Põlevkivi juhatuse esimees Väino Viilup on väljendanud seisukohta, mille kohaselt on Eesti Põlevkivi tükeldamine suur viga.

Arvi Hamburg rääkis, et kui kaevandusi Kiviteri põlevkivikeemiatööstusele ei anta, siis pole see tööstusvaldkond atraktiivne ja sinna ei ole võimalik investeeringuid saada. Ta ütles, et põlevkivikarjääride Kiviterile müümise mõte on eelkõige selles, et ettevõte paneb oma elektrijaama püsti, ning kasutab seal kütusena enda toodetud põlevkiviõli.

Viru ja Tammiku karjääri müümise kohta ütles Hamburg, et see saab teoks vaid siis, kui Kiviter esitab kindla äriplaani ja sotsiaaltagatised. Hamburgi sõnul oleksid oodatud tagatiseks investeeringuplaanid, mis on tagatud vähemalt eelkokkulepetega võimalike investoritega. «Näiteks on Kiviter rääkinud, et ta teeb koostööd Nestega, Gazpromiga ja et nad hakkavad Soome elektritootjaga Imatran Voima elektrijaama rajama. Paber oli neil näidata vaid viimase projekti kohta,» rääkis Hamburg.

Eesti Põlevkivi finantsdirektor Vello Tohver ütles, et Kiviteri praegune omanik AS Eriõli ei ole küll näidanud üles mingitki suutlikkust põlevkivitööstuse arendamisel. Kiviter on Eesti Põlevkivile võlgu kokku üle 29 miljoni krooni.

Hetkel kuum