Sirje Niitra • 18. november 1998 kell 22:00

Banaanimüüja tüssas Stockmanni

Vahelejäänud hulgifirma jätkab uue nime all

«Meil pole sellise petturiga enam midagi tegemist,» ütles tollal Stockmanni kaubamaja direktor Pentti Korhonen kuu tagasi, kui tuli avalikuks OÜ Helavita suur maksupettus. Ometi ei kadunud Chiquita banaanid, mille ainutooja Helavita oli, spetsiaalselt selleks püstitatud müügiletilt. Uue lepingu sõlmis Stockmann sama kauba tarnimiseks Carlskrona-nimelise firmaga.

Stockmanni kaubamaja toidukaupade ostugrupi juht Jorma Nivolainen ütles, et tema teada läks Helavita pankrotti. Helavita seosest Carlskronaga ei teadnud ta midagi. Tallinna äriregistris on aga mõlemad registreeritud samal aadressil: Punane 42. Kui Helavita ainuomanik oli Vello Tambek, siis Carlskrona omanikuna on üles antud tema poeg Ülo Tambek.

Carlskrona juhatuse esimees Ülo Tambek eitas igasugust seost Helavitaga. Küsimuse peale, kus tema juhitav hulgifirma tegutseb, vastas ta, et samades ruumides. «Ostsime ära kogu Helavita vara koos kõigi ladude ja neis asuvate seadmetega,» selgitas ta.

Maksuameti peadirektori kohusetäitja Aivar Sõerd ütles, et maksuameti revidendid leidsid Helavitas rikkumisi, mille põhjal võib algatada kriminaalasja firma juhtide suhtes raamatupidamisandmete moonutamise ja varjamise eest. Kuna kriminaalmenetlus algatatakse füüsilise isiku suhtes, siis ei oma firma, millega see isik parasjagu tegutseb, mingit tähtsust, selgitas ta.

Eesti puu- ja köögiviljade hulgimüüjate liidu tegevdirektor Raoul Luigend ütles juhtunut kommenteerides, et puuviljaturgu aitaks korrastada maaletoojate litsentseerimine. «Kui ikka tuleb viiskümmend tuhat krooni tegevusloa eest välja käia, kaovad juhutegijad kiiresti ära,» märkis ta. Luigendi ütlusel võiks puu- ja köögivilja maaletoojate hulk kahaneda praeguselt 120-lt umbes kümnele.

Piiril 2,8 miljoni krooni asemel üksnes 500 000 krooni eest kaupa deklareerinud Helavitalt võttis toll ära kõik soodustused. Helavita kuulus teise puuvilja hulgimüüjaid ühendavasse organisatsiooni Eesti hulgiviljade ühing. Tänaseks on firma ära maksnud nii vähem tasutud käibemaksu 418 000 krooni kui 45 000 krooni trahvi tollile valeandmete esitamise eest.

Helavita omanikule Vello Tambekile kuulub veel puu- ja juurviljaga väljaspool Tallinna paiknevaid kauplusi varustav Goldfesting. Eri aegadel on sama mees olnud veel hulgifirmade Westerholm ja Carnivora ainuomanik.

Hetkel kuum