19. november 1998 kell 22:00

Sappees mõnulevad suusaässad ja algajad

Sappee, Eestile lähim Lõuna-Soome suurtest suusakeskustest, asub Helsingist umbes sama kaugel kui Otepää Tallinnast.

Sappees on üheksa suusanõlva ja endale sobiliku saab valida juba nime järgi: Algajate mägi, Laste mägi, Turistide mägi, Peremägi, Põhimägi, Uljaspeade mägi.

Nõlvad on ka raskusastmete järgi klassifitseeritud: eriti kergeid on kaks, suusahaidele samuti kaks, ülejäänud jäävad vahepealsetesse raskusastmetesse. Nõlvade pikkus mahub vahemikku 600--750 m, suurim kõrguste vahe on 100--120 m.

Kuna kõik nõlvad on valgustatud, saab suusamägedel rassida õhtupimedani. Just tehisvalguses mäest alla tuiskamine on eriline kogemus kõigile. Spetsiaalsed rajad on ka telemark-stiili harrastajatele ja lume-

lauduritele, keda ootavad street ja pipe. Meeletuid liftijärjekordi karta ei tasu -- kuus suusalifti on pidevalt töös. Juhul kui isikliku suusavarustusega peaks õnnetus juhtuma, on kohalikus suusaparandustöökojas võimalik viga kõrvaldada. Parandamise ajal saab kasutada teisi suuski.

Suusataja heaolu eest muretsevad nn seltsielu- ja energiajaamad: mitmekesine toiduvalik ootab söögikodades ja varjualustes, kus elava tule ääres istudes võib näiteks ka kaasavõetud toitu nautida. Suusakeskuses tegutseb kolm kõrgetasemelist restorani.

Kes on tulnud Sappeesse oma autoga, võiks läbi põigata 80 km kaugusel asuva Nokia Edeni hotelli veekeskusest, mis on sama vahva kui Serena, kuid külastajaid on märksa vähem. Suusakeskuse lähedal asuvad hotellid pakuvad soodsaid Sappee pakette, samuti Tampere hotellid. Asub ju Sappee Tamperest vaid 50 km kaugusel. Seltskonnaga omaette olemiseks on kõige mõnusam peatuda puhkemajakestes. Tüüpilises puhkemajakeses on WC, du??, teler, köök ja sööginõud, kuivatuskapp märgadele suusariietele, kamin ning saun, kus end päevaväsimusest turgutada. Majakesi on mitmes suuruses, kuid tavaliselt jagub magamiskohti 6--8 inimesele.

Hetkel kuum