Maksuamet lubab kiiremat tagastamist

Kadi Heinsalu 23. november 1998, 00:00

Riigikogu eelmise nädala otsus lühendada ettevõtete enammakstud käibemaksu tagastamise aega kahelt kuult ühele kuule tähendab maksuametile lühikese perioodi jooksul intensiivsemat tööd.

Makuameti käibemaksu talituse juhataja Sirje Pulk ütles, et maksuamet tuleb sellega toime, veelgi enam, tööd jääb vähemaks. Seni pidi maksuametnik nullprotsendilise käibemaksuga maksustatud ekspordi pealt tagasimakse tegema ettevõttele 30 päeva jooksul ja muu käibemaksu tagastama 60 päeva jooksul. See tähendas topelt arvestusi, nüüd saab kõik korraga tagasi arvestada, rääkis Pulk.

Erandkorras võib maksuamet enammakstud käibemaksu tagastamise aega kontrollimiseks pikendada, kuid seda tuleb Pulga sõnul harva ette.

Lahtine on tema sõnu veel see, mis kuust hakkab ettevõtja raha kiiremini tagasi saama. Kuna seadus kehtib 1. detsembrist, siis võib maksu tagasi arvestada kas detsembris tekkinud käibe eest või detsembris esitatud käibedeklaratsiooni alusel, mis põhineb novembri käibel. «Tavaliselt astub seadus sel juhul maksumaksja poolele, seega võidakse arvestada juba novembri käivet,» arvas Pulk.

Mõned ettevõtted kasutasid käibemaksu kiiremaks tagasisaamiseks maksufaktooringut. Faktooringu puhul ostab maksunõustaja kliendilt nõude riigi vastu ning maksab firmale sellest 90 protsenti, millelt võetakse ka intressi. Kümnendiku nõudest saab firma kätte siis, kui maksuametist on raha laekunud maksunõustaja kontole.

Maksufaktooringu teenust pakkuva ASi IMG Konsultant finantsdirektor Margus Maspanovi sõnul on nende portfell praegu umbes 25 miljonit krooni, ehkki limiite on selleks eraldatud 30 miljoni krooni eest.

Peamiselt kasutavad maksufaktooringut eksportijad, kellel jääb maksu tähtaja tagastamiseks endiselt 30 päeva.

Teine liik on põhiseadmetesse investeerijad, kes impordivad tootmisseadmed, maksavad piiril käibemaksu ja tahavad selle raha kiiremini kui 60 päevaga tagasi saada.

Maspanovi sõnul võivad seoses käibemaksu tagastamise aja lühenemisega ära langeda põhivarasse investeerijad, kuid eksportijad vajavad lühemat maksutagastamise aega ka edaspidi. Maksufaktooringu baasintress on praegu 20 protsendi ringis, mis omakorda osa kliente eemale peletab.

 • novembris toimub tehing, millelt tekib käibemaksu enammakse, mida on õigus riigilt tagasi saada
 • 20. detsembriks esitab ettevõtja maksuametile käibedeklaratsiooni
 • 20. jaanuariks peab maksuamet maksu ettevõtjale tagasi kandma (varem 20. veebruariks)

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing