ÄP fototoimetus • 14. detsember 1998 kell 22:00

Kraft kinnitas taas: krooni ei devalveerita

«Eesti Pank ei näe mitte mingisugust vajadust senist rahapoliitikat muuta,» ütles Kraft, vastates riigikogu liikme Arvo Haugi arupärimisele krooni kursi muutmise võimalikkuse ja protseduuri kohta.

Kraft märkis, et keskpanga tegevus on allutatud nagu igas teiseski riigis raha stabiilsuse tagamisele.

Krooni devalveerimine on Krafti sõnul seadusega välistatud, kuigi vastava ettepaneku korral otsustab devalveerimise võimaliku ulatuse üle lõplikult siiski Eesti Pank. Samas märkis Kraft, et keskpank peab olema täitevvõimust sõltumatu.

Eesti Pangal on krooni kursi kehtestamise õigus ilma devalveerimise õiguseta, selgitas Kraft.

Kuigi mõni välismaine analüütik on Krafti teatel viidanud vajadusele krooni devalveerida või selle kurss vabaks lasta, ei kavatse Eesti Pank seda võimalust kaaluda.

«Mil viisil sellisele hinnangule jõutakse, seda teab vaid jumal taevas,» nentis Kraft. Devalveerimisega raha stabiilsus ei suurene, kinnitas ta.

«Eesti Pank ei kavatse valuutakomiteel põhinevat rahapoliitikat muuta ja taotleda krooni devalveerimist,» kinnitas Kraft.

Ta lisas, et Eesti-suguse väikese ja avatud majandusega riigile on senine rahapoliitika edukas olnud ja krooni devalveerimine pole siin kellelegi kasulik.

Kraft selgitas riigikogule ka krooni devalveerimise skeemi, kuna Haug tahtis teada, kas krooni devalveerimise otsustab keskpank või riigikogu, viidates Eesti Panga infojuhi Andrus Kuusmanni väitele, et otsustaja saab olla vaid Eesti Pank.

Kraft kinnitas, et seadusi võtab Eestis vastu riigikogu ja Haugi arupärimine tulenes Kuusmanni märkuse kontekstist väljarebimisest.

Seadus Eesti krooni tagamise kohta sätestab, et Eesti Pangal ei ole õigust krooni devalveerida.

Eesti krooniga seotu on sätestatud kolme seadusega.

Kuigi krooni langemisele on rahaturul spekuleeritud, välistab valuutakomitee süsteem devalveerimise võimaluse turu surve tõttu.

Eesti Pank on korduvalt kinnitanud, et krooni devalveerimine niipea ei ähvarda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum