Reuters/Scanpix • 16. detsember 1998 kell 22:00

Clinton ootab otsust

Bill Clintonit süüdistatakse kohtule valetamises, kohtumõistmise takistamises ning oma ametiseisundi kuritarvitamises.

Esindajatekoja vabariiklastest enamus on blokeerinud presidendi partei ettepaneku kaaluda tagandamise asemel presidendile range noomituse esitamist.

Et vabariiklaste käes on esindajatekojas 228 kohta demokraatide 206 koha vastu ning kolm demokraati on lubanud presidendi tagandamist toetada, vajab Bill Clinton vähemalt 15 vabariiklase toetust.

Lähis-Idast ebaõnnestunud rahumissioonilt naastes ootasid Bill Clintonit kodus teated sellest, kuidas üks ja teine seni veel oma otsuses ebalev vabariiklane on otsustanud hääletada presidendi tagandamise poolt.

«Kui järgmise 24 tunni jooksul ei juhtu midagi ootamatut ja äärmiselt dramaatilist, hääletab esindajatekoda presidendi tagandamise poolt,» ütles Pete King, New Yorgi piirkonda esindav vabariiklane, kes ise pooldab presidendile valju noomituse esitamist.

Esindajatekoja selline otsus suunaks küsimuse edasi senatile, kus presidendi tagandamiseks on vaja kahe kolmandiku poolthäält ehk 67 senaatori toetust.

Seniajani ei ole Monica Lewinsky afäär veel kahjustanud USA liidrirolli rahvusvahelisel areenil, ehkki Iraagi president Saddam Hussein ja Jugoslaavia president Slobodan Milosevic on presidendi tugevust alahinnates kindlasti julgust saanud.

«Maailm vajab tugevat USA presidenti, kes jälgiks toimuvat, ilma et mingid kõrvalised protsessid ning ebakindlus võimaliku tagandamise suhtes tema tähelepanu hajutaksid,» ütles üks NATO kõrge ametnik.

Ähvardades Jugoslaaviat ja seejärel Iraaki sõjalise sekkumisega ning vahendades Iisraeli ja Palestiina rahuläbirääkimisi on Ameerika president Bill Clinton näidanud, et suudab isegi tagandamise ohus konstruktiivselt probleeme lahendada.

Samuti on Bill Clintonil tähtis roll NATO aprillikuise tippkohtumise lähenedes, kus kavatsetakse kinnitada Põhja-Atlandi alliansi uus strateegia 21. sajandiks.

Kodus seoks kohtuprotsessi jätkumine presidendi käed oluliste reformide nagu sotsiaalkindlustuse reformi läbiviimiseks.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum