9 veebruar 1999

Miljard Barbiet on jõudnud keskikka

Barbie on lelumaailma tähelepanuväärne nähtus. Tema loojaks on California lelutööstur Ruth Handler. 1958. aastal sai Handler Barbiele patendi ja ametlikult «sündis» Barbie 1959. aasta 9. veebruaril New Yorgi mänguasjamessil. Juba samal aastal sai temast aasta lelu. Barbie ametlikku sünnipäeva peetakse aga siiski hoopis 9. märtsil.

Barbiest on saanud kogu maailmas miljardiäri, mis on mõjutanud väga paljude tüdrukute kujunemisaastaid. Kuid mitte ainult, näiteks Rootsis on üks tuntumaid poliitikuid Mona Sahlin kunagi rajanud Barbie klubi ja olnud selle esinaine.

Praegu on maailmas 20 rahvusest Barbiesid. Ühes sekundis müüakse maailmas kolm Barbiet. Lisaks on Barbiel 55 sõpra ja tohutu garderoob. See on taganud talle suure müügiedu.

1980. aastate algul müüdi Barbiesid aastas umbes 2,8 miljardi Eesti krooni eest. Mullu müüdi neid 26,4 miljardi krooni eest, mis 1997. aastaga võrreldes tähendas siiski 14% tagasiminekut. Selle peamiseks põhjuseks on ilmselt turu üleküllastatus, sest Ameerika tüdrukul pidavat keskmiselt olema üheksa Barbiet.

Barbie on lelufirmale Mattel eluliselt tähtis, kuna see annab 38 protsenti firma käibest ja 55 protsenti kasumist. Et müüki elavdada, on Matteli juhatuse esimees Jill Barad lubanud terve tänavuse aasta Barbie sünnipäeva tähistada.

Autor: DI

Hetkel kuum