10. veebruar 1999 kell 22:00

Valgustus peab arvestama ruumi ülesandest tulenevaid vajadusi

Ruumi valgustus nõuab vähemalt kahe suure asjaolu jälgimist: esiteks, et ruumi valgus oleks piisav ja arvestaks ruumi funktsiooni, ning teiseks tuleks jälgida, et valgustus tekitaks meeleolu, oleks huvitav vaadata.

Tõenäoliselt on esmane, mida siiski vaadatakse see, et ruumi valgustus oleks otstarbekohane ja ergonoomiline, sest teada on, et vale valgus, olgu kasvõi ilusatest valgustitest kiirgav, võib raskematel juhtudel isegi tervisehäireid esile kutsuda.

Pikaajaline kunstlikus valguses viibimine võib põhjustada tähelepanu ja töövõime nõrgenemist ning depressiooni. Rääkimata silmade väsimisest ning nägemishäiretest, millega võib kaasneda peavalu. Sobiv valgus võib inimest jällegi ravidagi.

Erinevad ruumid nõuavad ka erinevaid valguslahendusi.

Arvutiga töötav inimene võtab pidevalt silmadega suurel hulgal informatsiooni vastu. Tänapäevased arvutid iseenesest ei tohiks silmi rikkuda, kuid arvutitöö väsitab silmi. Silmade väsimust suurendab iga väiksemgi nägemishäire.

Ruumi, kus tehakse tööd arvutitega, tuleks valida valgustid, mis võimalikult vähe ekraanil peegelduksid. Kõige õigem lahendus on saavutatud siis, kui töökohale vaadates pole valgusteid märgata, ent töökohad on normaalselt valgustatud.

Kontorisse vähe sobivaks on peetud kollast valgust, sest see muutvat inimesed liiga mugavaks ning töötegemiseks peaksid nad oma laiskusega pidevalt võitlema. Kollasest valgusest võib tekkida ka kõrgvererõhutõbi.

Küll sobib kollane valgus väga hästi kontori puhkeruumidesse, kus loob õdusa meeleolu.

Enne ruumi valgustuse projekteerimist tuleks selgeks teha kõik ruumi parameetrid: kohtade arv ja paigutus, nende ümberpaigutamise võimalused, tehnika, mis ruumi tuuakse, ja nõuded, mida nende tehniliste vahendite puhul järgima peab.

Nõupidamisruumi ja kaupluse või näituse valgustus nõuab väga suurt paindlikkust, mitmeid valgustitüüpe ning võimalust kasutada valgustigruppe kombinatsioonides.

Nõupidamisruumis istuvad inimesed sageli eri kohtade peal ning see eeldab, et valgustus oleks eriti paindlik. Seetõttu sobivad nõupidamisruumidesse kõige paremini siinidel valgustid.

Väiksemates ja püsiva paigutusega, nn pika lauaga nõupidamisruumis piisab valgustireast laua kohal. Seda võib täiendada huvitavate seinavalgustitega.

Kui koosolekuruumi kasutada samuti koolitusruumina, kus on näiteks grafoprojektorit vaja, tuleb mõelda sellegi peale, et valgusüleminekud ei oleks liiga järsud ega tekitaks silmale samasugust efekti kui näiteks pimedast toast päikese kätte minemine ning vastupidi.

Autor: Tiina Salumäe

Hetkel kuum